Mesajı Okuyun
Old 27-06-2007, 17:03   #1
av.meryemk

Rahatsiz Öğrenim Kredisi Borçları

Değerli Meslektaşlarım;
Sizlerle paylaşmak ve dikkatlerinizi çekmek istediğim bir problemim var. 2003 yılında hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra 2005 yılında ruhsatımı alarak ssk kapsamında bir hukuk bürosunda mesleğimi icra etmeye başladım. Üniversite öğrenim dönemimde Yüksek Öğtetim Kredi ve yurtlar Kurumdan almış olduğum öğrenim ve katkı kredileri borçları 2005 yılında aileme tebliğ edilmiş. Fakat çalışmaya yeni başlamış birinin başaka geliri de yoksa böyle bir borcu ödeyebilmesi Ülkemiz koşullarında hayatın olağan akışına aykırı olduğundan ben de bir çok arkadaşım gibi kredilerimi ödeyemedım.Borç bakiyemin son durumunu öğrendiğim de ise dehşete kapıldım. Devletimiz öğrenim döneminde bizlere aylık 75 YTL den 3-4 ayda bir ödediği kredilere karşılık 2 katı üzerinden bizleri borçlandırmış ve üzerine günlük faiz işleterek anapara borcunu da 1.5 yılda ikiye katamış durumda. Üstelik ilk taksit ödenmediği gerekçesiyle tüm borç muaccel hale getirilmiş ve tekrar taksit imkanı tanınmamakta. Şu durumda Güya öğrenim sürecinde yardım amaçlı verilen krediler aslında devletin bazı kurumlarına kaynak yaratmak niyetiyle oluşturulduğu görüyoruz.
Devletimiz bizlere destek amacıyla vermiş olduğu öğrenim kredilerini ,geri ödemek için banka kredisi çekmekten başka yol bırakmıyor.
Bizler hukuk fakültesi mezunları olarak bu sıkıntıları yaşıyorsak , üniversiteden mezun olup yıllarca iş bulamayan diğer mezunların durumunu düşünmek bile istemiyorum.
Özellikle bizlerden sonraki arkadaşların aynı problemleri yaşamamaları ve hakkaniyete aykırı bu tür uygulamaların durdurulması için ,öncelikle biz hukukçuların bir şeyler yapması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda bir forum açılmalı gerekli yerlere dilekçeler verilerek , ilgili kişilerin dikkatleri çekilmeli...
Sevgili meslektaşların bu konudaki görüş ve önerilerini bekliyorum. SAYGILARIMLA