Mesajı Okuyun
Old 04-03-2009, 20:23   #30
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Admin

İnternet üzerine kullanılan nick'lerin hukuki, resmi ya da ciddi bir niteliği yoktur. Bu nickler Güzin Abla mektuplarındaki rumuzdan farksızdır. Bu mektuplarda "Doktor Hayalkırıklığı" rumuzu kullanan bir kişinin doktor olma olasılığı ne ise, bir internet forumunda "Avukat Murat" yazan kişinin Avukat (veya Murat!) olma olasılığı da o kadardır. Keza MSN nick'i olarak "Avukat74343" veya hotmail adresi olarak "avukat87434@hotmail.com "kullanan bir kişiye Avukatlık Kanunu madde 63 ne kadar uygulanabilirse, THS rumuzunda bu nick'i kullanan kişiye de o kadar uygulanabilir.

İnternetteki kullanılan tüm rumuzlardan benzer ibareler kaldırıldığında, THS'den kaldırmaktan da mutluluk duyarım ancak heryere "Av6221" diye kaydolan ve profilinde açık ismini, mesleğini, kimlik bilgilerini açıkça veren bir üyeye de, "mesleğinizin Avukat olmadığı profilinizde açıkça belirtilmiş olabilir ama heryerde kullandığınız bu rumuzu THS'de üye ismi olarak dahi kullanamazsınız!" diyerek, THS kayıt prosedürüne yeni bir bürokrasi eklemek konusunda henüz ikna olmuş değilim.

İlave bilgi : THS'de üyeler kimlik bilgilerini herkesten gizleyebilir, ancak mesleğini gizleyemez. Bu açıdan mesleği profilde görünmeyen bir üye yoktur.

Sayin Admin;

Bir uyenin THS'de istedigi her ismi kullanici olarak secebilecegini sanmiyorum.
Ornegin "Site Yoneticisi" "Forum Yoneticisi" "Administer" gibi; "kira hukuku uzmani" "esya hukuku uzmani" "Aile Mahkemesinde Dava Kaybetmeyen Avukat" diye uye adi alamayiz herhalde. Ya da dini, siyasi, cinsel icerikli (ya da animsatici) bir isim kullanilmaz.
Sitenin genel kurallari, uye ismini, uye fotografini ve hatta uye imzasini da kisitlayabiliyor bildigim kadariyla.

THS kurallarinin bir cogu da(ozellikle din ve siyasetle ilgili sinirlama) uyeler arasinda ve site icinde huzuru ve barisi temin etmek icindir diye saniyorum.

"Av6221" uye ismi olarak kullanilabilir belki. Avci, Avrat, Avatar da kullanilabilir Bunlar o uyenin Avukat sanilmasina sebep olmayabilir. Ancak, "normal orta zekali bir Turk vatandasinin" "Avukat Ad Soyad" kullanici isimli bir uyeyi (uye profiline goz atmis olsa bile) gercekten avukat sanabilecegini iddia ediyorum.

Su sizce cok uc bir ornek mi: Vatandas V, sitedeki Av. A.A. isimli uyenin mesajini gorup ona danismak istiyor. Sonra da google'a ("A.A." telefon) yazip A.A.nin bir telefonu buluyor...

Bir an icin mevzuati yok sayalim: Buyuk bir cogunlugunu avukatlarin olusturdugu THS'de, bazi avukatlar "av" kisaltmasinin ve "avukat unvaninin" avukat olmayanlar tarafindan kullanilmasindan rahatsiz oluyorsa, sitenin bir cok konuda kontrolcu davraniyorken bu konuda ozgurlukten ve serbestlikten yana olmasi bence dusundurucu.

Bence bu foruma bir anket de eklenebilir...

Saygilarimla;

Alıntı:
Yazan M. Sami SÖZEN

uyelik ismi ile av unvanı edinilebilinir mi ve üyelik isminde bu ibarenin olması başlıktada buyurulduğu üzere avukatlık yetkisini kullanabileceğim endişesi sonucunu doğurur mu? Ben hala üyelik isminde av ibaresinin kullanılmasını 63. hükümle birarada değerlendiremedim. Bu konuda ki fikirlerinizi merak ediyorum.

Sayin M. Sami SÖZEN;

Ben olaya bastan itibaren "dogrudan" Avukatlik Kanunu cercevesinde bakmadim. THS teammulleri ve kendi hakkaniyet anlayisim cercevesinde baktim. Bence Avukatlik Kanunu internette de gecerlidir. Tartistigimiz sey, internette bildirilen isim ve unvan olsa tereddutsuz bir sekilde "kanununun ihali soz konusudur" derdim. Ancak nick name/kullanici adindan bahsettigimiz icin bazi tereddutlerim var.

Saygilarimla,