Mesajı Okuyun
Old 18-09-2012, 02:59   #1
ata07

Varsayılan yolsuz tescil ve asli müdahalede zamanaşımı

Merhaba arkadaşlar,hiç bir zaman(eskiden de)orman olmayan bir yere mahkeme hükmen ormandır diyor karar temyiz edilmeden kesinleşiyor.Daha sonra bir kişi bu orman olarak karar kılınan yerdeki eskiye dayalı zilyetliği ve bir kısmını kapsayan eski tapusuna dayanarak mahkeme kararından 9 yıl sonra dava açıyor.Davayı yolsuz tescile dayalı olarak açıyor.Yerel mahkeme dava konusu yerin orman olduğuna ilişikin mahkeme kararına dayanarak davayı reddediyor.Sonra temyiz ediliyor.Yargıtay kararı bozuyor ve diyor ki eski tapu kaydına dayalı olarak ve zilyetlik olduğundan dava konusu yerin evveliyatının orman olup olmadığını 3 kişilik heyetle incele ve ona göre karar ver diyor.Dosyayı gönderiyor.Dava devam ederken mahkeme kararı ile orman olarak tescil edilen yere 70 yıla yakın zilyet olan kişi(müvekkilim)asli müdahil olarak katılıyor.Çünkü asıl davayı açan kötüniyetli olarak benim müvekkilimin zilyetliğinde olan yerleri de kapsayan bir dava açıyor.Asli müdahillik kabul ediliyor,sonra keşif yapılıyor,dava konusu yerin eskiden beridir orman olmadığı orman bilirkişilerince ve diğer bilirkişiler ile mahalli bilirkişi ve şahitlerce de doğrulanıyor.Neticede aslında hiç bir zaman orman olmayan bir yere mahkeme kararı ile orman denildiği ve bu kararın temyiz edilmeden kesinleştiği anlaşılıyor.Bu durum yolsuz tescil midir?Keşifte benim müvekkilimin zilyetliğindeki kısımlar hususunda asıl davacı da muhalefet etmedi yani müvekkilin zilyetliğindeki kısımları kabul etti.Şahitler de doğruladı.Bu noktada müvekkilimin davaya müdahale tarihi 2012 yılı olduğuna göre müdahale anlamında zamanaşımı sorunu var mıdır.Asıl dava 2006 yılında açılmış ki bu tarih mahkeme kararının kesinleştiği tarihten 9 yıl sonradır.Benim müvekkilim ise olayı 2012 yılında öğreniyor ve hemen asli müdahil olmuş.Burada 10 yıllık hak düşürücü süre sorunu var mıdır yoksa yolsuz tescil olduğundan zamanaşımı süresi yok mudur?
Arkadaşlar biraz uzun oldu ama konuyu anlayabilmeniz açısından böyle yazdım.Hukuki bilgi görüş,önerş ve varsa yargıtay kararlarını bekliyorum.Saygılarımla