Mesajı Okuyun
Old 12-11-2015, 18:12   #60
UNLUTURK

Olay soğumuş ama ben de bir şeyler söyleyerek ısıtayım yine.
İşle sadece Avukatlık Yasası, Vergi Mevzuatı, SGK mevzuatı alakalı olmadığını İş Kanununun da alakalı olduğunu düşünmek lazım.
Vergi ve SGK görevlilerinin direnci biraz da ondan.
Tam zamanlı çalışıyorsanız kendi (adınıza) davanızı nasıl götüreceksiniz? Cevap "izinli olduğum sürelerde" derseniz ya sizden ücretsiz izin kesintisi yapılmalı ya da ücretli izinde çalışma yasağı dolayısıyla bunu yapamazsınız. Buna rağmen yaparsanız işveren o davadan elde ettiğiniz gelirin kendine ödenmesini isteyebilir. Mevzuat buna müsait.
Yoksa şirketten elde ettiğiniz geliri (kısmi çalışma ile birlikte özel büro durumunda) beyannamenizde gösterir, ödenen gelir vergisi ödemelerinizi de toplam vergi borcunuzdan düşülmenizi isteyerek vergi mevzuatında sorun yaşamazsınız. Zaten bu yapılagelen birşey. Hatta yılın bir kısmını SGK'lı diğer kısmını özel büronuzda çalışarak tamamladıysanız kesin olarak bunu tavsiye ederim.
O nedenle SGK ve vergi ilgilileri kısmi çalışma anlaşmasında ısrarlı.
Kamuda çalışanlar hatta kamu iştiraklerinde çalışanlar için bu Av.K. madde 12 sonda "Bir kadroya bağlı olarak aylık veya ücreti Devlet, il veya belediye bütçelerinden yahut Devlet, il veya belediyelerin yönetimi ve denetimi altındaki daire ve müessese yahut şirketlerden verilen müşavir ve avukatlar, yalnız bu daire, müessese ve şirketlere ait işlerde avukatlık yapabilirler." dendiğinden imkansızdır.
Şirkete "bakarken aileye de el atmak" tamamen soruna gebe işlemdir. Sorun yaşamak için şikayet veya kontrol yeterli. Belki tek istisnası (ki bu da tartışmalıdır) davanın şirket işlerinden kaynaklanması olabilir. Örneğin ithalat dolayıyla "kaçakcılık" davası yönetim kurulu üyelerine açılmışsa vekalet şahsın makbuz/hizmet şirketin olabilir.
Şirketler gurubunda "haydi arkadaşlar ne varsa bekliyorum" olmaz. Kim parayı öderse onun dilekçesi öter. Diğerlerinden "vekalet sözleşmesi" zaman aşımı olan 5 sene dikkate alınarak (kesinleşme tarihi dikkate alınabilir) vekalet ücreti talebi mümkündür. Asla ödenen ücretin mahsubu söz konusu olamaz. Çünkü zaten ücret ödemediğinden mahsup edemez. Bu aile bireyleri, patronun kendi işi, patronun kankisinin işi de geçerlidir. Vekalet ücretinizi alın. Sözleşme yoksa Asgari Ücret Tarifesi esas alınır ki akçeli işlerde nispi olanı tatmin edici olabilir.(Her ne kadar 9 Kasım 2015 de kısıtlandıysa da fena değil)
Avukatın bürosu olmaması imkansız ama dolanılabilir. Ama birden fazla büro avukat ortaklıklarında bile mümkün değil.
Bilmiyorum ısıtabildim mi?