Mesajı Okuyun
Old 21-05-2003, 21:48   #6
Moonlight

Aslında kanunen şekle tabi olmadığı halde taraflarca belli bir şekle uyularak yapılan sözleşmelerde değişiklik yapılması halinde aynı şekle uyulmasının gerekli olup olmadığı konusu yasal olarak açık değildir.
Ben bazı Yargıtay kararlarından hareketle aynı şekle uylması gerektiği görüşünü belirttim fakat benim görüşlerini çoğu zaman paylaştığım değerli hocam Prof.Dr. M. K. Oğuzman da kitabında BK. m. 12'nin rızai şekli kapsamadığını ve tarafların anlaşması gereği bir şekle tabi tutularak yapılan akitlerde değişiklik yapılması için aynı şekle uyma zorunluluğu olmadığını ifade ediyor.
Bu nedenle sayın meslektaşlarımızın görüşleri de hukuken savunulabilir.
Kaldı ki;sizin ihtilafınızda sözleşmelerin ifa edildiğini belirtiyorsunuz.
Hangi görüş kabuş edilirse edilsin sözleşmelerin geçerliliği kabul edilmelidir.Bu konudaki Yargıtay kararını ben de merakla beklemekteyim.
Ayrıca benim bildiğim kadarıyla ek sözleşmeler kendi içinde de şekil şartını ihtiva ediyor yani;genel kurulda kabul edilme ve daha sonra noterde yapılması gibi bir şart var.Bu bakımdan tarafların kararlaştırdığı şekle uyulmaması gibi bir iddia savunulabilir davacı tarafça.Bu nedenle bu sözleşmelerin şekle tabi olmadığı savunmasından daha çok sözleşmelerin ifa edildiği ve bu nedenle şekle uyulmadığı iddiasının ileri sürülmesinin hakkın kötüye kullanılması olacağı savunmasının ön planda tutulması gerekir.
Saygı ile...