Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 11:59   #3
DenizSu

Soru Kira dönemi sonuna kadar oturmak değil en az maliyetle boşaltmak istiyorum

Cevabınız için teşekkür ederim.

Evi henüz boşaltmadım.Kendi satın aldığım ev de şimdilerde boşaltılacak, ancak ondan sonra boşaltma imkanına sahibim.

Benim kira dönemim Kasım 2007'e kadar.Kasım'a kadar kira bedellerini alması mümkün değil mal sahibinin. Benden çok daha iyi bildiğiniz gibi mahkemeye başvurup kiraya verilebilme süresini tespit ettirmem (2 veya 3 ay deniliyor) gerekiyor ve yalnız o kadarlık kısmı tahsil edebilir. Bu uygulamadan bilinen bir durum. Tam bu noktada ek sorum var.
1-Mahkemenin belirttiği süreden önce kiraya verme imkanlarını kullanmayabilir çünki zaten benden alıyor.Bunu dayanak olmak üzere, emsal kira ve depozit bedelinin de tespitini isteyebilir miyim?

Benim sıkıntım şu ki, bilirkişinin belirleyeceği sürede oturmaya devam etmek istiyorum (daha fazla ay olamaz çünki gerçekte kirayı ödeyecek güçte olmayacağım).

Oturma isteğim olağan dışı koşullardan kaynaklanıyor.Özel eğitim gerektiren 9,5 yaşında bir çocuğum var.Ben tam gün çalıştığımdan ona bir yakınım bakıyor.Okulu oturduğum evin arka bahçesine komşu. Eve özel öğretmeni geliyor ve bunun için okuldan özel izinle erken alınıyor.Bütün bu düzen zamana karşı ve ek maliyetlerle yapılıyor.Özel bir çocuk olduğundan öyle dönemin ortasında okul değiştiremez.

Kendi satın aldığım eve geçtiğimde, kira ödemeyeceğimden özel taksi v.b. masraflarına katlanıp bu dönemi bitirmeyi göze almıştım. Bakan yakınımız yeni evime gelemeyeceğini bildirdi. Bütün bu özel koşullara baktığımda kirası benden alınan evi kiralamak isteyene göstererek mahkemenin belirlediği süreyi o evde oturarak geçirmek istiyorum. Bu yasal olarak mümkün değil midir? İlla evi boşalttıktan sonra mı süre işleyecek?

Arıca bir ev satın almış olmam hiç mi dikkate alınmayacak? Keyfiyetimden değil ki boşaltmam, özel koşullar oluşmuş durumda.

Ev sahibim iyiniyetli görünmüyor, yasal her boşluğu kullanıyor. Avukatım araştırıyor ya her avukat her uygulamayı bilmeyebilir.

Teşekkürler.