Mesajı Okuyun
Old 30-04-2005, 17:16   #1
mustafa memişoğlu

Soru Temyizden ( Şartlı ? ) Feragat

Tüm üyeleri saygıyla selamlıyorum.
Görüşlerinize sunmak zorunda kaldığım bir konu var. Konu : Davacı, davasından feragat eder. Dava, feragat nedeniyle reddedilir. Davacı, aynı davayı tekrar açar. Davcı, ikinci davada Kesin Hüküm itirazı ile karşılaşır. Davacı, ikinci davada davasını Islah ederek feragatin hile ve hata sonucu elde edildiğini ileri sürer ve öncelikle feragatin iptalini talep eder. Bu sırada feragatle sonuçlanan ilk dava hükmünün taraflara tebliğ edilmediği, hükmün kesinleşmediği görülür. Karar, taraflara tebliğ edilir. Davacı, bu defa da feragatin hile, hata nedeniyle iptalini açtığı ikinci davada talep ettiğini, davalının karşı davasının da bulunduğunu, bu nedenle yargılamanın ikinci davada devam etmesini daha uygun bulduğunu beyanla ( ikinci davada iptal edilmesi şartıyla) ilk dava hükmünü Temyizden Feragat ederek kesinleştirir. ( Feragatin şartlı olamayacağı bilinmektedir ) Temyizden Feragatin şartlı olamayacağına ilişkin ise hiçbir kaynak ve Yargıtay kararına ulaşamadım. Bilgi ve görüşlerini paylaşacak olanlara çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla, Mustafa MEMİŞOĞLU. mustafaan@superonline.com