Mesajı Okuyun
Old 31-12-2007, 15:40   #8
Av.EErdem

Sayın meslektaşlarım;
Önerilerinizi dikkate alarak Asliye Hukuk Mahkemesi'nden tedbir kararı aldım. 10 gün içinde dava açma mecburiyetim bulunduğundan Lösemi hastaları yararına çalışan bir derneğe bağışlanmak üzere manevi tazminat ve telefonun aynen iadesi ya da bu mümkün olmadığı takdirde imei numarasından telefonun kullanıma kapatılması talebiyle Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açtım. Davalı taraf cevap dilekçesinde; bu görüntülerin varlığını ve görüntülerin bulunduğu telefonun davacıya ait olduğunu kabul etmekle beraber, bu görüntüleri sildiğini, telefonu da başkasına sattığını belirtti.Hakim garip ama dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi kendisi hakimmiş gibi, telefonun tarafımıza ait olduğu kesin olduğundan aynen iadesine, manevi tazminat talebimizin ise manevi zarar ispatlanamadığından reddine karar verilmesi yolunda görüş bildirdi. Duruşmada; bilirkişinin hukuken hakim yerine geçip karar vermesi ve manevi tazminat talebimizi değerlendirmesinin bilirkişilik sınırları dahilinde olmadığını belirttim. Sonuçta hakim davayı reddetti. Hatta sözlü olarak, bilirkişi raporunun umurunda olmadığını ifade etti ve böyle bir dava türü olamayacağını, ancak görüntüler yayınlanıp açık bir zarar meydana gelirse dava açılabileceğini söyledi. Oysa ki; tedbir kararında telefonun imei numarası ile kullanıma kapatılmasına karar verilmişti ve ben en azından böyle bir karar verilir diye tahmin ediyordum. Müvekkilim ise; hiç olmazsa böyle bir dava açtığımız ve durumu resmi merciler önüne getirdiğimiz için bir nebze rahatladığını belirtiyor. Eşinin korkudan artık bu görüntüleri kullanamayacağını, kullansa da daha önce bu konuda dava açmış olduğundan kimin görüntüleri yaydığını ispatlayacağını düşünerek rahatlamaya çalışıyor. ben ise kendimi gerçekten huzursuz hissediyorm. Bu sonuç bana insanların , zarar doğup rezil olmadan, kariyeri ve kişilik hakları zedelenmeden bir tehlikeyi bertaraf etmelerinin hukuken mümkün olmadığını gösteriyor. Hukukun işleyebilmesinde bir avukat olarak rol almaya çalışan benim hukuk sistemine olan inancım bir kere daha zedelendi. Yine de temyiz aşaması var ve hala içimde küçük bir umut ışığı parlıyor.
Davanın sonucunu ve seyrini sizlerle paylaşmak istedim. saygılarımla...