Mesajı Okuyun
Old 28-12-2007, 01:16   #28
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Özcan

Alıntı:
Yani hukuka aykırı delil hükme esas teşkil edemez, katil serbest kalsın diyebilirmiyim

Ben sadece hukuka aykırı elde edilmiş delillerin yargılamada dikkate alınmaması gerektiğini söylüyorum.

Bunu sadece ben söylemiyorum.

Hukukun uygulamasında meşru ve hukuka uygun olmayan bir şeyin üzerine meşru ve hukuka uygun bir şey bina edilemeyeceğinden, son delilinde değerlendirme dışı bir delil olarak kabul edilmesi gerekmektedir. ( Prof. Erdener Yurtcan - Ceza Yargılaması Hukuku İstanbul 1996 S. 403 )

Bu şekilde ulaşılan delil, elde edilirken kanuni düzenlemeye uygun hareket edilse dahi hukuka aykırıdır. Örneğin işkence yapılarak elde edilen bir adreste hukuka uygun bir arama yapılsa, dahi burada elde edilen deliller hukuka aykırı delil olacaktır. ( Doç. Dr. Veli Özer Özbek Yeni Ceza Muhakemesi Kanunun Anlamı s. 849 )

Aynı şekilde, sanığın zorla alınan ifadesinde suç aletinin yerini söylemesi üzerine hakimden alınan bir arama kararı ile yapılacak ev aramasında suç aleti ele geçirilse bile bu delil hukuka aykırıdır. ( Yurtcan, Ceza Yargılama Hukuku age. s.403 - Dr. Ersan Şen Türk Ceza Yargılaması Hukukunda Hukuka Aykırı Deliller Sorunu s. 152-153 )
T.C.YARGITAY CEZA GENEL KURULU
E. 2005/7-144 K. 2005/150 T. 29.11.2005

• HUKAKA AYKIRI ELDE EDİLEN DELİL ( Hukuka Aykırı Olarak Sanıktan Alınan İfadeden veya Hukuka Aykırı Yapılmış Bir Ev Araması Sonucunda Elde Edilen Delilden Yola Çıkılarak Başka Delillere Ulaşılsa da Bu Delillerin Yargılamada Kullanılamaması )

• KONUT DOKUNULMAZLIĞI ( Rıza ile Arama Şekli Özel Hayatın Gizliliği ve Konut Dokunulmazlığı Hakklarının Anayasa'ya Göre Vazgeçilmez Haklardan Olduğundan Kanun ile de Düzenlenememesi-Böyle Bir Düzenleme Yapılsa da Anayasaya Aykırı Olması )

• HUKUKUN GENEL İLKELERİ ( Bu İlkelerin Uygar Dünyanın Tüm Medeni Ülkelerinde Uygulanan Kuralları da Hukuk Kuralı Olarak Kabul Edilmesi ve Hukuki Bağlayıcılığı Olması-Hatta Yasakoyucu Tarafından Dahi Yok Edilememesi )

Kazanci Bilişim..