Mesajı Okuyun
Old 24-04-2015, 07:10   #26
Av.Avcı

Yaşamın amacı düşünmek değil eylemdir. Kuşkusuz düşünmeden hareket edin demiyorum ama bundan 5 yıl sonra nerede olacağınızı bir koltukta oturup 5 yıl boyunca hiç kalkmadan düşünseniz 5 yıl sonra kendinizi o koltukta halen oturup düşünürken bulursunuz.

Üstte afilli cümleler dursun şimdi gerçekler;

Mesleğe adımımı ilk attığım günden beri sanırım her Avukat gibi ben de birgün büro açmayı düşünüyordum. Ancak zamanı değil biraz daha olgunlaşmak lazım biraz sermaye yapmak lazım biraz çevre yapmak lazım açsam yürütebilir miyim yapabilir miyim hayal kırıklığına uğrarsam toparlanabilir miyim gibi bir takım iç sesler yüzünden hep düşünce aşamasında kaldı. Derken bir buçuk yıl önce işsiz kaldım. Güvenli liman sandığım bir avukatın yanında sigortalı avukat olarak çalışma işi, kendimi büro açmaya hazır hissedene kadar demir atabileceğim o kadar güvenli bir liman değilmiş. Panikle hiçbir araştırma bile yapmadan baro sayfasında ne kadar avukat ilanı varsa hepsine cv mi gönderdim. Dokuz gün sürecek bayram tatili öncesinde işten çıkartıldığım için cv me dönüş yapacak ya da telefonlarımı açacak bir hukuk bürosu da çıkmadı. Bazen ilerleyemezsiniz ama yaşam sizin ilerleyip ilerleyemediğinizle ilgilenmez. hatta bazen size nazire yapar gibi daha hızlı hareket etmeye başlar.

Olumsuzluklar biribirini izledi.Hep büro açınca ya batırırsam diye tedirgin olup da kendimi güvende hissetmemi sağlayan sigortalı çalışma işinin de hiçbir garantisinin olmadığını birgün işsiz kalabileceğimi görünce artık risk almadan hiçbir yere varılamadığını öğrenmiş oldum.

Elimde kalan son parayla kiralık büro aramak için sokakları arşınlarken hani bazen zor durumda kalınca düşünceleri bırakıp da ne yapılması gerekiyorsa onu yaparsınız ya işte öylesi bir motivasyonla aklımdan geçen tek şey bir an önce bir büro bulmaktı. Gözüme kestirdiğim bir yer için randevu aldım. bu sırada mobilya işini de düşünürken güzel ve ucuz bir koltuk takımı gördüm kaçırmamak için daha büroyu tutmadan mobilyayı aldım. Sonra büroyu kiraladım. İlk bir iki hafta mobilyaları ve büronun tadilatını tamamladım. Sonunda o hep yapmayı düşündüğüm ama hep daha var zamanı değil dediğim şeyi yapmış büroyu açmıştım.

Peki sonra ne oldu? Hiçbir şey.. Her sabah saat 8:30'da büroyu açıyor akşam 6'da kapatıyordum. Hiçbir iş gelmedi. Öyle oturup kitap okudum, içtihatları inceledim de diyemeyeceğim. O stresle bunlar yapılamıyor. Bütün gün oturup ben ne yaptım diyordum. Bir iki ay sonra Daha önce yaptığım CMK görevlerinin parası yattı. Borçlarımı ödedim biraz da arttı. Bir iki iş görüşmesi geldi. İş çıkmadı o zaman gelen görüştüklerim bugün dahi halen gelecek.

Hiçbir iş olmadan biten günün sonunda her akşam kapıyı kilitlerken kendime ''burası açık kalacak'' diye söz veriyordum. Tüm gece CMK yapıyor raporlarını hemen teslim
ediyordum. Derken sonra sonra bir kaç dava gelmeye başladı ama işin ilginç tarafı davanın ilk duruşması dahi altı ay sonra iken kiralar bir kaç gün sonraydı. Yine öğrendim ki büroyu açtığınızda gelen davalar pek sevindirici haber değilmiş bir iki yıl duruşması temyizi sürecek olan işlerin elektriğe suya kiraya pek bir faydası yokmuş. Daha sonra az da olsa kısa vade de getirisi olan işlere yoğunlaştım. CMK yapmaya devam ettim.

Şehirdışı bir dava aldım bu arada ilginç bir şekilde hızlı sonuçlandı. Müvekkilin davayı kazandığını duyan tanıdıkları arkadaşları aramaya başladı. Sonra hiç görmediğim tanımadığım insanların kargoyla evrakları vekaletleri gelmeye başladı. Altı ay kadar büroyu açtığım şehirden 500 km ötede davalar açıp kazanıyordum. Derken işini yaptığım insanların benzer sorunları olan tanıdıkları akın etti büroya telefonum susmamaya başladı. Büroyu açmamın ilk ayları çok sıkıntılı geçmiş ancak bir yıllık bir sürede ağır aksak da olsa bir düzen tutmuştu.

Gelecek ne gösterir bilinmez. Şu an durum fena değil. Gerçi birinin yanında çalıştığınız ücretin çok daha fazlasını kazanmak zorundasınız giderleri düşünce bir şeyler kalıyor olması için sürekli hareket halinde olup var olan işlere yenisini eklemeniz lazım bir kaç gün bir kaç ay daha ileriyi görebilmeniz için.

Hikaye böyle;

Şimdi gelelim büro açmadan önce telefonla büro açan arkadaşlarımı arayıp saatlerce sorduğum sorulara.

Kendi büromu açabilmek için bir başka avukat yanında çalışıp bir şeyler öğrenmem deneyim kazanmam gerekmez mi?
Hayır gerekmez
En iyi öğrenebileceğiniz ve deneyim kazanabileceğiniz yer kendi büronuzdur. Bir işi başından sonuna siz yapmadan müvekkille siz bizzat muhattap olmadan olmaz. Can yeleğiyle yüzme öğrenilmiyor denize girip biraz su yutmak lazım.

Büro açtığımda hemen iş geliyor mu?
Hayır gelmiyor.
Unutmayın ki büroyu açtığınızda siz, aileniz ve bağlı bulunduğunuz Baro ile vergi dairesi dışında henüz kimse büro açtığınızı bilmiyor. Büro açtığınızı tüm çevrenize duyurmanız lazım.

Tek başıma mı yoksa birkaç avukat arkadaş birleşip mi büro açmalı?
Kişisel bir görüş olur ancak ben çok düşündüm ve tek başıma açtım. Gelir Gider ortaklığını hiç düşünmemekle birlikte gider ortaklığını düşünmüştüm. Yararını zararını hem maddi hem manevi hesaplamak lazım.

Tabelayı görüp gelen oluyor mu?
Oluyor evet ama o şekilde gelenlerin işini kabul etmiyorum. Bir buçuk yıldır hiç tanımadan yalnızca tabelayı görüp gelen (-ki görünürlüğü yüksek ve kalabalık bir yerde)5 kişi oldu. Özellikle büyük kentlerde merkezde iseniz nasıl oluyor bilmiyorum ama herkesin kendisinin olmasa bile bir yakının bir tanıdığının mutlaka tanıdığı ve önerebileceği bir avukatı vardır. Kolay kolay bir müvekkil adayı da iyi para kazanabileceğiniz bir işi sırf tabelanızı görüp size getirmez. İhtimaldir ki soracağı soru ben şurdan ceza aldım ne yapacağım ya da bana icradan kağıt geldi ne yapmalıyım sorusudur ki size bir gelir getirecekse bile almanızı tavsiye etmem çünkü bu şekilde gelen kişiler sırf tabelayı görüp hiç tanımadığı bir avukata bir şeyler danışmaya gelecek özgüven sahibiyse bilin ki zaten sizden önce en az 3 avukatın kapısını çalmış ve sizden sonra da en az 3 avukatın daha kapısını çalacak ve bir şeyler öğrenebilrse de gidip ya kendi yazacak ya da bir arzuhalciye yazdıracaktır. Ben 100-TL lik alacağı için 9 avukat bürosu gezmiş insan tanıdım.

Büro açarken içtihad ve icra programları almalı mıyım?
Masrafa girmenize gerek yok.
Barolar birliğin icra programını kullanıyorum 25-TL gayet yeterli geliyor. İçtihad programları ise dilekçenizi zenginleştirmenizde faydası olur ancak fiyatları ile de bütçenizde sarsılmalara yol açabilir adalet bakanlığının mevzuat içtihat programını kullanıyorum çok kullanışlı olmamakla birlikte ücretsiz olduğu için paha biçilmez bir program ancak aradıklarımı hep bu site vasıtasıyla buluyorum.