Mesajı Okuyun
Old 19-02-2014, 17:59   #1
Konuk

Varsayılan Tek Taraflı Boşanma Davası

Sayın yetkililer;

Konuyu çok fazla uzatmadan kısaca özetlemek istiyorum.

Eşim yaklaşık bir ay önce eşyalarının bir kısmını yanına alarak evimizden ayrıldı. Bana boşanmak istediğini bir kaç kez iletmişti ancak ben kendisine boşanmak istemediğimi ve sorunlarımızı çözebileceğimizi ilettim. Söylediğim üzere yaklaşık bir aydır evden ayrı. Sadece zaman zaman telefonda görüşmeye devam ediyoruz. Sormak istediğim şu;

1) Ben eşimden boşanmak istemiyorum. Kendisi bana tek taraflı olarak boşanma davası açabilir mi?
2) Bu davayı açma hakkına sahip olması için evden ne kadar bir süre ayrı olması gerekiyor? Belli bir süre eve gelmediğini ispat etmesi ona bu davayı açması için ya da davanın seyri için bir önem taşır mı?
3) Eşim şayet böyle bir dava açarsa, boşanmayı istemeyen taraf olarak ben mahkemede ne gibi haklara sahibim? Bildiğim kadarıyla medeni kanun aile birliğinin devamı yönünde taraf.
4) Böyle bir dava açıldığı takdirde, ortalama olarak ne kadar sürer ve eşim bana karşı ne gibi yükümlülükleri yerine getirmek zorunda?
5) Bu dönemde hayatına başka bir kadın girerse, ben ne gibi haklara sahip olurum mahkemede?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...