Mesajı Okuyun
Old 26-10-2011, 14:47   #4
GECE

Cevaplar için tşkler...
olayın cezai boyutu: A, burada başkasının(B) imzasını taklit ederek bonoyu imzalıyor. Ama adına imza atılan kişi, B, imzayı kendi yerine atması için A'ya talimat verdiğini yani bilgi ve rızasının varlığını kabul ediyor. dolayısıyla resmi evrakta sahtecilik suçundan suç duyurusunda bulunulsa bile B'nin (imzası taklit edilenin) rızası ve bilgisinin varlığı nedeniyle A'nın suç kastı olmadığı gerekçesiyle A, beraat eder kanısındayım. nitekim şu yargıtay kararı da fikrimi kuvvetlendiriyor: YARGITAY 11.Ceza Dairesi Esas: 2004/2973 Karar: 2006/1566 KT: 06.03.2006: "Mağdurun rızası açık olabileceği gibi zımni’de olabilir. Özellikle iki kişi arasındaki ilişkiler, böyle bir rızanın varlığını ciddi olarak kabule elverişli olduğu takdirde, bu rızaya dayanarak başkasının imzasını atan kimsede suç kastının varlığı kabul olunamaz."
ayrıca tck'da mağdurun rızası da hukuka uygunluk nedenlerindendir, bu da suçun manevi unsurunun oluşmadığını gösterir.
ancak evrakın kambiyo senedi olması nedeniyle tck'ya göre resmi belge sayıldığından, imzası taklit edilenin bilgi ve rızasının varlığı resmi belge olması nedeniyle suçun oluşmaması için yeterli olur mu? çünkü burada resmi belge söz konusu olduğundan kamunun da mağdur sıfatı olduğu düşünüldüğünde bundan emin değilim.
olayın hukuki boyutu: A, bu olayda icra mahkemesinde hem borca itiraz hem de imzaya itiraz etse. şöyle ki: borca itirazda: "ben borçlu şirkette sigortalı çalışandım, ortak ya da temsilci değilim.bonolar borçlu ve alacaklı şirketler arasında mal alışverişi ile ilgili, bonoda da bedeli malen alındı yazıyor zaten. dolayısıyla benim alacaklı şirkete borcum yok. "
imzaya itirazda da: "imzalar tarafıma ait değildir, borçlu şirketin ortağı ve temsilcisi olan B'nin imzasıdır. bu yüzden imzaya da itiraz ediyorum" şeklinde itiraz yapılsa akıbeti ne olur.imza A'nın elinden çıktı ama A'nın kendi imzası değil, senetteki imzalar başka kurumlardan getirilecek A'ya ait imzalarla da benzeşmiyor.
özellikle hukuki boyutu ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum... herkese iyi çalışmalar...