Mesajı Okuyun
Old 13-05-2010, 15:57   #44
Admin

Hakaret suçuna ilişkin TCK maddesinin nasıl olması gerektiği ile nasıl olduğu arasında önemli bir fark var. Nasıl olması gerektiği konusunda fikirler elbette çok değişik olacaktır ve sanılanın aksine bu konuda benim fikrim de burada ifade ettiğimin aslında tam aksi yönde ve üstelik aksi yöndeki meslektaşlardan da çok daha uç noktadır.

Ancak ben bu konu başlığı altında geçmişteki düzenleme (mülga TCK) ve şimdiki düzenleme (yeni TCK) kapsamında hakaret suçunun nasıl algılanması gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum. Bir diğer ifadeyle kanun koyucunun bu maddeyi getirirken amacını ifade etmeye çalışıyorum, yoksa kendi beklentilerimi ve kişisel olarak hakaret suçu maddesinin nasıl olması gerektiğini düşündüğümü değil. Bu yükü üzerinden attıktan sonra konuya dönmek gerekirse:

Sanıyorum açık yasa maddesi karşısında birbirimizden ayrı düştüğümüz tek nokta madde içindeki "sövmek" fiilinin yorumu, zira suçun maddi unsuru sadece 2 tane:

Alıntı:

Hakaret

Madde 125 - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
1- Somut fiil ve olgu isnat etmek/yakıştırmada bulunmak suretiyle saygınlığa saldırmak : Eski TCK düzenlemesindeki hakaret suçunu kapsıyor ve üzerinde tartışma olmayacak kadar açık sanıyorum, nitekim üzerinde tartışılan örneklerin hiçbiri de bu unsur üzerinden yapılmadı.

2- Sövmek suretiyle saygınlığa saldırmak: Fikir ayrılıklarımız bu noktada çıkıyor gibi gözüküyor. O yüzden sormak lazım, bize göre "sövmek nedir"?

TDK kurumu tanımı :
Alıntı:
SÖVMEK : "Onur kırıcı, çoğu basmakalıp kaba sözler söylemek, küfretmek"

Bu tanımın küfür tarafında da bir çekişmemiz olmayacağı inancıyla, gelelim geri kalan kısmına:
"Onur kırıcı, çoğu basmakalıp kaba sözler söylemek"

"Annenizle cinsel ilişkide bulunmak istiyorum" onur kırıcı ve çoğu basmakalıp kaba söz müdür? Onur kırıcı olduğu tartışmasız, kaba olduğu da ama basmakalıp mı derseniz bence değildir, tam aksine oldukça yaratıcı ve sıradışı olduğu dahi söylenebilir.

Peki "Sus Kadın!" onur kırıcı ve çoğu basmakalıp kaba söz müdür? Bence "Annenizle cinsel ilişkide bulunmak istiyorum"dan çok daha basmakalıp olduğu kesin, onur kırıcı ve kabalığı ise duruma göre değişir. Bir ast-üst ve disiplin ilişkisinin olduğu bir ortamda üst tarafından söylenmesi (örneğin kadın komiserin, kadın polise söylemesi) BAZI DURUMLARDA onur kırıcı veya kabul edilmeyebilir ama tersi durumda örneğin sokaktaki vatandaş ülkeyi ziyaret eden İngiltere Kraliçesine söylerse yine BAZI DURUMLARDA onur kırıcı kabul edilebilir diye düşünüyorum.

Açıkçası benim kanun maddesine yaklaşımım bu şekilde tamamen "teknik" ve "somut", (bir diğer deyişle "duygusal" veya "soyut" değil) zira ben maddenin bence nasıl olması gerektiğine ilişkin hiç görüş ifade etmedim, sadece nasıl olduğunu (=kanun koyucunun getirme amacını) naçizane ifade etmeye çalışıyorum.

Bu arada Sayın Konyalı'nın baştan beri ifade ettiği gibi, bu konunun "içtihatsal" örneklerle çözüme kavuşturulması da pek güç zira biz baştan beri "niyeti" tartıştığımız için her tür ifade ile ilgili hem mahkum eden, hem beraat kararı veren pekçok Yargıtay içtihatı sunulabilir. Ama madem sadece tartışmaya katkıda bulunmak açısından karar ekliyoruz bir avukata meslektaşının "esnaflık yapıyor" şeklindeki ifadesinin küçük düşürme kastı olması nedeniyle sövme olduğu konusunda bir Yargıyay kararını da ben ekleyebilirim. Mesajın tamamını okursanız o kararda da buradaki tartışma gibi farklı görüşler, çetin tartışmalar ve pekçok karşı oyla olduğunu yine de neticede bir HGK kararı olduğunu da görebilirsiniz.

"Bir konuya 5'ten fazla cevap eklemişsen, iletişimde çok başarılı olamamışsın" kişisel kuralım gereği son mesajım olarak arz eder, çok zevkli (+bence önemli) tartışmanın bensiz de devamını dilerim!

Not: Başka bir başlık altında hakaret suçunun kanunda nasıl olması düzenlenmesi gerektiğini tartışırsak bu konuad burada hiç görüş bildirmemiş olmakla orası için de 5 mesaj hakkım bakidir!