Mesajı Okuyun
Old 15-01-2009, 23:55   #48
Referendaire

Varsayılan Sayin Önder'in AIHM basvurusu hakkinda.

Sayin Önder (her ne kadar takma isminizi kullaniyor olsaniz da dilekcenizdeki isminize atifla yaziyorum).
Sayin hukukçu meslektaslarim.

Yukaridaki tartismalari bir vesileyle internette arama yaparken gordum. Ilgi alanima girmesi dolayisiyla gec de olsa bir cevap yazmak istedim. Umarim yanki bulur ve sizlerden degerlendirmeler alabilirim.

Degerlendirmem ozellikle sayin Onder'in AIHM basvurusu uzerine.

Hepinizin malumu oldugu uzere AIHM madde 6 adil yargilanma hakkini koruyan bir madde. Ancak her turlu yargilama bu madde kapsamina girmemekte. Ozellikle 3. kisilerin yargilatilmasina ve ceza almalarina yonelik olan yargilamalar. Cunku 6. maddenin metni cok acik. Ya kendinize, yani basvuracak olana yonelik bir ceza davasi ve suclama olacak, veyahut da sonucu medeni hak ve yukumluluklerinizi etkileyen bir dava olacak.
Kanimca sayin Önder'in durumu her ikisine de girmemekte.
Bu durumun bir istisnasi var elbette. Bu da bir anlamda sayin Önder'e ve ilgilenen hukukcu arkadaslara yonelik bir hatirlatma olsun.
Ilgili konunun 6. madde kapsamina girmesi icin ceza davasinin acilmasi ve bu dava sirasinda mudahil olunmasi gerekmekte.
Eger ayni konuda maddi manevi tazminat davasi acilirsa ve bunun sonucunda bir Insan haklari ihlali oldugu dusunuluyorsa bu durumda da yine AIHM'e basvurulabilir.
AIHM tarafindan bir davanin kabul edilmesi icin 34 ve 35. maddelerdeki kritelerin karsilanmasi gerekir.
Yukarida bir meslektasim ic huku yollarinin tuketilmediginden bahsetmis. AIHM'in bir davayi 34 ve 35. maddeler anlaminda kabul edebilmesi icin (bazi kriterleri inceledikten sonra) ileri surulen ihlalin Sozlesmenin kapsamina girmesi gerekmekte. Bu baglamda, 6. madde kapsamina girmeyen bir hak icin Mahkeme ne 6 ay kuralina, ne de ici hukuk yollarinin tuketilip tuketilmedigi konusuna bakar.
Amacim sayin Önder'in cesaretini kirmak kesinlikle degil. Musadele azminden dolayi kendisini kutluyorum.
Ancak bu bulgiler isiginda durumunu tekrar degerlendirip gerekli adimlari atarsa daha iyi olur diye dusunuyorum.
Bir avukatin durusma sirasinda sarfettigi sozler dolayisiyla hemen tutuklanip hapse atilmasi ve bu yargilamanin adil Yargilanma hakkini ihlal ettigi konusunda verilen bir karar var. Uygulamada meslekteslarimiza yardimci olur diye umuyorum. Kararin linki asagidadir.

Saygilarimla.

Karar Kyprianou v. Cyprus
http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/vi...C1166DEA398649