Mesajı Okuyun
Old 02-02-2008, 02:35   #5
madvocate

Aylık maliyeti 5 milyarı bulan ve 1 yıl boyunca kullanması doktoru tarafından şart koşulan ilaca Bakanlık, "9 haftadan sonrasını ödemem" diyor

Eşiyle birlikte öğretmenlik yaparak yaşamlarını sürdüren Mevlüde Özdemir’in Herceptin adlı ilaç için başlattığı mücadele... kendisine, 27 Haziran 2007 tarihinde, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü doktorları tarafından ‘göğüs kanseri’ teşhisi konmasıyla başladı. Erken tanı konan Özdemir, 10 Temmuz’da da ameliyata alındı ve 18 adet lenf nodu ile birlikte göğsünün biri alındı. Cerrahi müdahalenin ardından da ikişer hafta süreyle 4 kür kemoterapi tedavi uygulandı.

1 yıl kullanması şart

Ancak Mevlüde Öğretmen’in durumunu yakından takip eden doktoru Doç. Rüçhan Uslu, hastalığın başka organlara ‘sıçramaması’ için, Avrupa ve ABD’de bugüne kadar 15 bini aşkın hasta üzerinde denenen ve başarılı sonuçlar alınan ‘Herceptin’ adlı ilacın, 52 hafta yani tam 1 yıl boyunca kullanılmasını şart koştu ve hemen bu ilacın da içinde olduğu ek tedaviye başladı. Doç. Uslu, hastasının bu ilacı rahatça kullanması için heyet raporu da verdi. Fakat Sağlık Bakanlığı, kısa bir süre sonra, bu ilacın giderlerini sadece 9 hafta boyunca karşıladığını ve de ancak kanserin başka organlara sıçraması durumunda tamamını ödeyebileceğini EÜ Onkoloji Bölümü’ne bildirdi. Bunun üzerine Mevlüde Özdemir Sağlık Bakanlığı hakkında Danıştay’da dava açtı. Mevlüde Öğretmen ve kendisi gibi öğretmen olan eşi Sami Özdemir, Cumhurbaşkanı ve Başbakana bile mektup yazdı ve kendileriyle aynı durumda olan diğer kanser hastalarını da bu ilacı kullanmak zorunda olduğunu ve durumun düzeltilmesini istedi.

Yan etkisi var diyor

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı’ndan durumun ‘Maliye Bakanlığı’na bildirildiğini belirten bir yanıt geldi. Sağlık Bakanlığı da, Anadolu Ajansı aracılığıyla bir açıklama yaptı ve Herceptin adlı ilacın Yeni Zelanda’daki kullanımlarında, kalp rahatsızlıklarına neden olabildiği yönünde bir araştırma olduğunu söyledi. Bunun üzerine Mevlüde Öğretmen, Sağlık Bakanlığı’na, ‘Bu ilacı tüm yan etkilerini de kabul ederek kullanmak istiyorum’ yazılı bir dilekçe gönderdi. Ama sonuç yine değişmedi.
Tüm bunlar olurken, Danıştay 2. Dairesi’nden ‘ara karar’ çıktı. Danıştay, Sağlık Bakanlığı’nın ilacın parasının ancak 9 haftasının ödenebileceğini veya metastas yapması durumunda tamamının ödenebileceğini belirten genelgesinin iptal edilmesi gerektiği yönünde karar verdi. Ancak Danıştay, son kez Sağlık Bakanlığı ve EÜ Onkoloji Bölümü doktorlarından ‘savunma’ istedi. EÜ Onkoloji Bölümü doktorları, tekrar , ‘bu ilacın kullanılmasının hastalığın başka organlara sıçrama riskini en aza indirdiği’ yönünde görüş bildirdi ve bu konuda Avrupa-ABD’de yapılmış bilimsel çalışmaların sonucunu gösteren raporları gönderdi. Sağlık Bakanlığı ise mahkemenin tanıdığı 15 gün dışında ek süre istedi.

Sıçrama riskini en aza indiriyor

Doç.Dr. Rüçhan Uslu: "Meme kanseri olup da bu ilacı kullanmak zorunda olan bir hasta grubu var. Bu ilaç, hastalığın tekrar etme ve sıçrama riskini en aza indiriyor. Mevlüde Hanım da bu durumda. Herceptin ABD ve Avrupa’da yaygın ve başarılı bir şekilde kullanılıyor. Her ilaçta ABD ve Avrupa referansı alan Sağlık Bakanlığı’nın bu ilaçta Yeni Zelanda’dan ve üstelik bilimsel olmayan bir çalışmanın sonucunu ‘ödememe’ gerekçesi olarak göstermesi ise düşündürücü. Şu andaki durumda ancak kanser metastas yaparsa yani başka organlara sıçrarsa ödüyor. Sıçradıktan sonra bir anlamı yok bunu kullanmanın."

Zamana karşı yarışıyorum…

Benim durumumda başka insanlar da var. Ama ilaç bizim için pahalı. Eşim de ben de öğretmeniz. Sadece bir evimiz ve arabamız var. Biz bu devlete karşılıksız-dürüstçe hizmet ediyoruz. Sıçrama riski olan bir kanser türüne yakalanmışım. Benim suçum yok ki bunda. Başka bir organıma sıçrarsa ne yaparım. Dava lehimize sonuçlanırsa çok sevinirim. Az bir zaman kaldı ve moralim bozuluyor.

alıntıdır