Mesajı Okuyun
Old 12-11-2007, 23:20   #43
agah

Stajyer avukatların staj süresince paraya ihtiyaç duyması belki de kendi memleketlerinde değil de mezun oldukları okullarının bulunduğu illerde staj yapmak istemelerinden kaynaklanıyor.İstanbul gibi bir ilde staj yapan kişi için para tabi ki büyük sorun teşkil eder.Ama ben stajımı mersinde yapmak istiyorum ve ailemle birlikte kalacağım için yanında staj yapacağım avukattan ücret istemeyi de düşünmüyorum.Para ihtiyacımı da barodan kredi alarak gidermeyi düşünüyorum.Yanında staj yapılan avukattan ücret almak beraberinde bu ücretin karşılığını istemeyi de getirir ve bu durum gerektiği gibi bir staj eğitimi yapılmasına engel teşkil eder diye düşünüyorum.Oysa ben bana sadece yanında staj yapacağım avukatın bana avukatlık mesleğini öğretmesini istiyorum.Bunun bilgi ve tecrübenin bir sonraki nesile aktarılması ve mesleki dayanışma gibi temiz düşüncelerle yapılmasını, yani beni bir çalışan gibi görmemesini istiyorum.Evet staj süresince o kişiye para kazandıracağım ve işlerini kolaylaştıracağım ama o da bana bilgisini aktaracak.Tabi staj eğitimim sadece avukatlık mesleği ile ilgili olacak.Mesleki işler dışında bir talebe de hayır diyebilmek istiyorum.Oysa stajım ücretli olursa bunu söyleyebilmek çok zor olur.Yoksa çok mu idealist oldu düşüncelerim