Konu: Yorumsuz
Mesajı Okuyun
Old 26-04-2004, 23:52   #8
Çaba

Sayın sbudak,
Türk Hukuk sisteminin içinde bulunduğu sorunlar tabiiki iki kişinin varlığıyla sınırlı değil.Ancak önemli olanlardan birisidir.Sizin ve diğer meslektaşlarımın bahsettikleri konularda yargının sorunlarıdır.
Yargının sorunları ortaya konurken Hakimlerin içinde bulunduğu sıkıntıların da gözönüne alınması gerekir.Günde 70-80 dosyanın duruşmasını yapan yargıçların ne kadar ve ne ölçüde verimli olabileceğini bilmek için çok fazla düşünmeye gerek yoktur.Mahkemelerimizin çoğu tek Hakimlidir.Anayasa Mahkemesi gibi usulle de çalışmazlar.Sayın Anayasa Mahkemesi Başkan vekilinin sözleri bana bu yönden çok ilginç geldi.Hakim sıfatından olsa gerektir.
Yargının sorunlarının ortaya konup,çözüm önerilerinin beklenmesinden ziyade ,sorun belli çözüm budur der gibi.Tabi bu benim yorumum yanlış anlam vermiş olabilirim.
Tıpkı 5 yıllık kalkınma planları gibi,yargıyla ilgili 8 yıllık bir plan ve program mevcut.Sorunlar ortaya konmuş ve çözümleri de hazır.Bizlerin önerilerinin de önemi yok gibi.Yanlış hatırlamıyorsam bu planda,küçük ilçelerde sadece Sulh Hukuk Mahkemesi niteliğinde tek Mahkeme ve tek Hakim olacak ve Savcının yetkilerine de sahip olacak.
Kamu reformu yasa tasarısında zaten ombudsman sistemi var.
Bu nedenle belki karamsar olabilirim ama Hukuk sisteminin sorunları konusunda ve çözümünde bizlerin görüşlerine itibar edilmeyeceğini düşünüyorum.
Yorumsuz olarak verilen ifadeler bana hazır olan bir şeylerin varlığını ve ilk değişikliklerin Hakimler olacağını düşündürüyor.Bu da benim komplo teorim.
Saygılarımla.