Mesajı Okuyun
Old 22-06-2011, 15:12   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar;
Eski eşimle 3 sene önce boşandık.Kendisi hapise girdi.Bu arada mahkeme oğlumun velayetini bana verdi.Sürekli oğlumu kaçırmakla beni tehdit ediyordu.Bu nedenle ona göstermekten korkuyorum.3 yıldır hapisteydi bugün çıkmış evimin kapısına dayanmış.Ailemle beraber yaşıyorum.Bana huzur vermiyor.Sürekli korku içindeyim ona göstermemek istiyorum çünkü çocuğumu kaçıracağına eminim.Bununla ilgili ne yapabilirim.Sürekli takip ve korku içindeyim.
Teşekkürler

Sayın konuk,

Yukarıda meslektaşımın yazdıklarına ek olarak;
- Babasının çocukla görüşmesine dair bir icra takibi yapılmadıysa ve çocuğunuzun zarar göreceğini düşünüyorsanız, görüştürmeyebilirsiniz.
- Bu hususta icra takibi yapılıp, icra memurları ile çocuğu teslim almaya gelindi ise Aile Mahkemesi'ne başvurarak, yukarıda meslektaşımın belirttiği gibi kişisel ilişkinin sınırlandırılmasını ya da kaldırılmasını isteyebilirsiniz.
- 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun, kanunun amacına uygun olarak eski eşler hakkında da uygulanmalıdır. Bu hususta uygulama birliği henüz sağlanmamış olsa da, Aile Mahkemesi'nden bu kanuna dayanarak tedbir talep edebilirsiniz.
- Eski eşinizin konutunuza girmeye çalışması ve kapınıza dayanarak huzurunuzu bozması başlıbaşına suç olup, bu hususta en yakın polis ya da jandarmaya ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurabilirsiniz.

Tüm bu işlemler için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almayı ihmal etmeyiniz. Maddi durumunuz iyi değilse, başvurduğunuz adli makamdan Ceza Muhakemesi Kanunu (kısaca CMK) gereğince Baro'dan sizin için avukat görevlendirilmesinin istenmesini talep edebilirsiniz.