Mesajı Okuyun
Old 10-10-2017, 23:23   #28
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan İmza incelemesi yapılacak imzaların farklı yıllara ait olması sonuca etkili mi?

Merhaba Meslektaşlarım

Konuyla ilgili olarak beyan için yarın son gün olan bir dosyam sebebiyle yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Babaları vefat eden 3 müvekkilim Almanya'da yaşıyorlar. Babaları vefat edince üvey anneleri bir konsolosluktaki noter birimi ile ilgisi olmayan (pasaport biriminde çalışan) memuru ayarlayarak Türkçe bilmeyen müvekkillere konsolosluk dışında 2007 yılında nice vekaletnameye imza attırıyorlar. Memur ilgili vekaletnamelerde kendisini müvekkillere vekil olarak tayin ettiriyor. En nihayetinde miras paylaşımına özel vekaletname ile müvekkillerin haklarının tamamına yakınını üvey anneleriyle yaptığı miras paylaşım sözleşmesi ile üvey annenin adına intikal ettiriyor. Müvekkiller dolandırıldıklarını anlayınca 2010 yılında beni vekil tayin ettiler. Açtığım davada önce sahte vekaletname ve de vekaletin kötüye kullanılması nedenlerine dayandım. Sonradan vekaletnameler konsolosluk işlemlerine tabi tutulmuş olsalar da; konsolosluk dışında ve noterlik biriminde çalışmayan bir memur tarafından ve de kendisini vekil tayin ettirecek şekilde yapıldığı için vekaletnamelerin usulsüz şekilde düzenlendikleri iddiasına dayandım. Davayı 2012 yılında vekaletin kötüye kullanılması gerekçesiyle kazadım. Davalı yanın temyizi üzerine Yargıtay sahte vekaletname iddiasının kamu düzeni ile ilgili olduğunu ve dolayısıyla konsoloslukta müvekkillerin adına gözüken vekaletnamelerdeki imzalar ile müvekkillerin gerçek imzaları üzerinde Adli Tıp incelemesi yapılmasını zorunlu kıldı. Konsolosluktaki 2007 tarihli vekaletname asılları dosyaya ulaştırıldı. Müvekkillerin 2010 yılından itibaren bana vermiş oldukları vekaletname asıllarındaki imzalar ile konsolosluktan gelen vekaletnameler üzerinde imza incelemesi yapılması için dosyanın Adli Tıp Kurumuna gönderilmesini talep ettim. Davalı yan ise konsolosluktan gelen vekaletnamelerin 2007 tarihli olduğunu, benim adıma olan vekaletnamelerin ise 2010 tarihli olduğunu dolayısıyla sağlıklı bir inceleme olmayacağını, müvekkillerin 2007 yılında imzalamış oldukları belge asıllarının temin edilmesi gerektiğini beyan etti. Mahkemede her iki tarafa da 1 hafta süre tanıyarak; müvekkillerin 2007 tarihinde imzalamış oldukları belgelerin getirilebileceği kurumlar hakkında beyanda bulunmamıza karar verdi.

Bu noktada sorum şu: İmza incelemesinde sahteliği iddia edilen imzaların atıldığı tarihteki (2007) müvekkillerin imzalamış oldukları evraklar (o evraklardaki imzalar) ile aynı tarihte (2007) müvekkillerin atmış oldukları imzaların atıldığı evraklar (evraklardaki imzalar) adli tıp incelemesi için şart mı? Yani sahteliğini iddia etmiş olduğumuz vekaletnamelerdeki (2007 tarihli) imzalar ile müvekkillerin bu vekaletnamelerden 3 yıl sonra adıma çıkarmış oldukları vekaletnamelerdeki gerçek imzaları üzerinde yapılacak imza incelemesinde çok ciddi farklılık çıkar mı? Yani 3 yılda insanın atacağı imza/yazı karakteri değişir mi? Adli Tıp Kurumunca İmza incelemesi/karşılaştırması yapılacak olan imzaların yakın tarihli/aynı yıl atılan imzalar olması şart mı?

Kıymetli tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla

Av. Kamer Akgül