Mesajı Okuyun
Old 04-03-2011, 20:21   #5
Doç. Dr. Özge Yücel

"Kadın kolları gözden geçirilmeli"
CHP Parti Meclisi Üyesi Melda Onur, siyasi partilerdeki kadın kollarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda sivil toplum kuruluşlarından yardım istedi.

AA

Antalya- Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneğinin (KA-DER), ''Kadın Milletvekili İstiyoruz: Hedef 275'' kampanyasına destek veren ve kentte en az 5 kadın milletvekilinin seçilmesini hedefleyen Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, Antalya Kültür Merkezi'nde toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan CHP PM ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Melda Onur, Türkiye genelindeki kadına bakış açısının, siyasete de yansıdığını belirterek, toplumda sürekli kutsanan kadınlara yönetici pozisyonunda görev verilmediğini söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile Sayıştayda kadınların temsil edilmediğine dikkati çeken Onur, Türkiye'de kadın vali ve müsteşar olmadığını vurguladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile MÜSİAD yönetimlerinde de kadınların temsil edilmediğine işaret eden Onur, buna karşın siyasette de kadın kotasını doğru bulmadığını dile getirdi. Siyasette kadına pozitif ayrımcılık ve kota uygulamasının belirli yerler ve bir dönem için geçerli bir uygulama olduğunu ifade eden Onur, ''Ancak bu uygulamalar yavaş yavaş kadını siyasette sınırlı bir alanda tutuyor'' dedi.

Siyasi partilerde 'erkek kolları' olmadığını vurgulayan Onur, ''Siyasi partilerdeki kadın kollarının da gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir zaman gerekli olan kadın kolları bugün geldiğimiz noktada, kadını siyasette dar alanda tutuyor. Dar alanda kısa paslaşmalar gibi...'' diye konuştu.

Onur, kadın kollarının belli bölgelerde etkili olabildiklerini ancak özellikle büyükşehirlerde külfet haline geldiğini de savundu. Onur, siyasette kota uygulaması, pozitif ayrımcılık veya kadın kollarının, kadınları sınırladığını da ifade ederek, bu durumun kadın hareketine ve eşitliğe zarar verdiğini kaydetti.

Siyasi partilerdeki kadın kollarının kaldırılması için sivil toplum örgütlerinden yardım isteyen Onur, ''Derneklerimiz siyasi partilerden önce gittiği için bu konuda da sizden yardım istiyorum. Kadın kolları konusuna derneklerimizin el atacağına inanıyorum. Eminim çok yaratıcı projelere imza atacaklar'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday listelerinde demokratik dağılım sözü verdiğini ifade eden Onur, sözlerini şöyle tamamladı:
''Artık Antalya, kadın milletvekilsiz kalmayacaktır. Bunu Genel Başkanımızın kurultaydaki konuşmasına dayanarak söylüyorum. Kadın kotasının siyasette sınırlayıcı olduğunu ifade ettim. CHP'deki yaklaşım Türkiye'de her alanda kadının önündeki tüm sınırları kaldırmak. Kadını erkekle olması gereken eşit konuma ulaştırmaktır.''

"Öldüre öldüre yüzde 49 olmuş"

DSP Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Jale Ağırbaş da kadınların parlamentolardaki temsil oranlarının Ruanda'da yüzde 56,3, İsveç'de yüzde 46, Hollanda'da yüzde 42, Türkiye de ise yüzde 9,1 olduğunu söyledi. Ağırbaş, kadınların yeterli ekonomik kaynağa sahip olmaması, politikanın erkek işi olduğuna dair yaygın inanç, eğitim düzeyinin yetersizliği, aile sorumlulukları ve siyasete ilgisiz oluşlarının bu sonucu doğurduğunu kaydetti.

Milletvekili aday listelerinde ilk üç sırada en az bir kadın aday olması gerektiğini belirten Ağırbaş, yerel yönetimlerde de kadınların yeterince temsil edilmemesinden yakındı.
Ağırbaş bir soru üzerine kadına yönelik cinayetlerin arttığını belirterek, ''Nüfusumuzda kadın oranı yüzde 51-52 idi. Öldüre öldüre yüzde 49 olmuş'' diye konuştu.

"Negatif ya da pozitif ayrımcılığa doğru bakmıyoruz"

MHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Feridun Bahşi ise partisinin kadının siyasete girmesini desteklediğini belirterek, kadınların siyasete karşı korku ve isteksizliklerini aşmaları gerektiğini savundu.

Kadının siyasetteki eksikliğini kotalarla gidermenin doğru olmadığını dile getiren Bahşi, ''Kota ile kadın korunmaya muhtaç görünmektedir. Kadınları bir tarafta toplum ve ailenin, diğer tarafta da siyasetin sahibi olarak görüyoruz'' dedi.

Bahşi, kadının parlamentoda daha fazla temsil edilmesi için kadınların risk alarak çaba göstermeleri ve birbirlerini desteklemeleri gerektiğini söyledi. Toplumda, kadının aile içindeki rolünün siyasetle bağdaşmadığına yönelik ön yargının giderilmesinin de şart olduğunu belirten Bahşi, ''Negatif ya da pozitif ayrımcılığa doğru bakmıyoruz. Kadın birey olarak görülmeli. Kadın-erkek ikilemine girilmemeli'' diye konuştu.

Kadınların parlamentolardaki temsil oranında Türkiye'nin 182 ülke arasında 162'inci sırada olduğuna dikkati çeken Bahşi, cumhuriyet tarihinde Antalya'nın sadece iki kadın milletvekili çıkarttığını vurguladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?kn=6&hn=222164