Mesajı Okuyun
Old 06-05-2009, 17:11   #59
Nusret

Varsayılan Bir olay da ben aktarayım...

Bakiye karar harcıyla ilgili bir olayı da ben yazayım. İstanbul'daki iş mahkemelerinden birinde açtığım ve lehe sonuçlanan toplu bir davada 47 dava için ayrı ayrı dilekçe yazıp AİHM'nin Ülger/Türkiye davasındaki kararını da ekleyip harçsız kararı talep etmeme rağmen hakim, bütün ısrarlarıma rağmen ve dava artık bitmiştir biz bir karar veremeyiz diye, bu konuda bir karar bile vermeye yanaşmadı. Bu arada, dava dosyaları Yargıtay incelemesinden geçip onanmıştı da.

Gerçi bundan bir iki ay sonra bir şekilde kalemden kararları almayı başardım, ama çok geciktiğimiz için işveren şirket kaçmıştı. Zaten işveren vekilinin dava boyunca bütün yaptığı iş, davayı uzatmak ve süründürmek olmuştu. Bu duruma hakim de katkı sundu açıkçası. İşveren vekili üç duruşma tanıklarını getirmedi, sorduğumuzda tanıklarının davacılarca tehdit edildiğini söyledi. Şikayet edip etmediğini sorduğumda bir şey diyemedi, etmemiş çünkü. Edemezdi de, böyle bir şey yoktu. En sonunda, bizim tanıklarımız gelmek istemiyor herhalde demesine rağmen, hakim bir kez daha süre verdi işveren vekiline. Bu arada adamlar, işveren şirketin makinelerini kaçırmışlar vb. Bu toplu davada tam 4 kez yazılı olarak tedbir istememe rağmen verilmedi. Şu anda ferileriyle birlikte neredeyse 1 trilyona yakın alacak tahsil edilemez vaziyette ilamlı icra takip dosyalarında yatıyor. Lanet olsun böyle sisteme.