Konu: Tüpligasyon
Mesajı Okuyun
Old 21-10-2011, 16:36   #8
Dr.DOGRAMACI

Değerli yorumlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Sayın Deniz'in sorusu üzerine verilecek bir cevap kalmamış

Madem ki burası çalışma alanı tartışıp, bilgi paylaşımında bulunarak bilgilerimizin artacağı bir yer Sayın Ekici'nin de dediğinin üzerine aklıma bir takım sorular takıldı. Madem ki cevap veremiyorum ben soru sorayım

Evlilik birliğinin çeşitli tanımları var ancak basitçe temelde iki kişinin bir araya gelerek maddi ve manevi paylaşımlarda bulunarak birlikte yaşama iradelerini hukuki ve resmi nitelik kazandırmaları.

Müşterek çocuk bu evlilik birliğinin amaçlarının neresinde?
Sonuçta üreme yeteneğine sahip çocuk yapmayan evliler olabildiği gibi üreme yeteneği olmayan bireylerin evlenmesi de olası. Bu sebeple müşterek çocuk çok önemli olmakla beraber evlilik birliğinin öncelikli amacı olmamalı.

Aynı zamanda değil müşterek çocuk meydana getirmek eşler arası cinsel ilişkiye girmek dahi karşılıklı irade uyuşması ile meydana gelmelidir. Aksi halde eş tecavüzleri söz konusu olur ve bunun cezai yaptırımları da mevcuttur. Ayrıca (istisnalar hariç) evli çiftlerde 10 haftaya kadar gebeliğin sonlandırılması da eşlerin birlikte rıza göstermesine bağlıdır. Diğer taraftan bakılırsa bir taraf rıza göstermezse tek taraflı müşterek çocuk yapma girişiminin dahi cezai müeyyidesi var.
Yani evlendin birlikte çocuk yapmak istedin daha sonra vazgeçtin gebeliği sonlandırmak istedin her seferinden karşılıklı rıza gerekli, buraya kadar her şey doğal. Diğer eş rıza göstermedikçe müşterek çocuk yapamazsın. Bu eşlerin bedenleri üzerindeki tasarruftan ve kişilik haklarından ileri gelen bir durum.

Kişi bu hakkını (ilişkiye girmeme, çocuk yapmama) kendi iradesi ile ileri sürerken eşinin rızasını almasına gerek yok/sorun yok ama bunu kendi bedeni üzerinde tasarrufta bulunarak meydana getirmek istediğinde ise (sterilizasyon) eşinin rızasını alması gerekiyor. Bana burada bir tuhaflık var gibi geliyor??

Sorular

* Tüzükle yapılan bu düzenleme (kişinin kendi bedeni üzerinde tasarrufta bulunmasının bir başkasının rızasına bağlı olması) anayasaya ve hukuka uygun mudur?

* Evlilik birliği içerisinde çocuk sahibi olmak istemeyen eşin hukuki sorumluluğu nedir? Bu eşe karşı boşanma talebinde bulunabilir mi? Yargı içtihatları ne doğrultuda?

* Oldu ki kişi eşin rızası olmadan kendisini kısırlaştırdı. Bunun cezai sorumluluğu yok ancak hukuki sorumluluğu nedir? Diğer eş nasıl bir hak iddiasında bulunabilir? Boşanabilir mi, tazminat isteyebilir mi?

Sorular daha çok ve türetilebilir de
Değerli yorumlarınızı merak ediyorum..
Saygılarımla.