Mesajı Okuyun
Old 31-03-2011, 16:13   #28
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
2 tanık beyanı var şu şekilde:'' Davalı kızımdan ,davacının mesajlaştığını duydum --''Davalı kardeşimden ,davacının mesajlaştığını duydum'. Başka bilgim,görgüm yoktur bu hususta''

Davalının ailesine aktardığı bilgiler.Görgüye dayalı beyanlar olmadığını kabul ediyorlar.

Tanıkların görgüye dayalı olmayan ve davalı-davacıdan aktardıkları olayların hükme esas olmayağını biliyorum.Mahkemenin gerekçeli kararınında gerekçeleri ne olacak bakalım...

Saygılarımla.

Burada davacının beyanının önem arzetmediğini söyleyebilirim ama yine de olayın, dosya kapsamına bakmakta daha iyi analiz edileceğini düşünmekteyim.

Boşanma davalarında, karı-koca arasında gerçekleşen bir takım olayların 3.şahıslar tarafından bilinmesi mümkün değildir. (örneğin tarafların cinsel ilişkileri); İşin tersini de düşünecek olur isek, karı-kocanın birbirleriyle ilgili bilmeyecekleri durumlar da olabilir (örneğin sadakatsiz davranış) gibi.

Burada sunmuş olduğum içtihatın sizin olaya uyarlanmasını tam olarak beklemek yerine, eşin kulağına bu şekilde duyumların gelmesi bile bir boşanma sebebi olarak düşünülmelidir. zira eş, eşinin böyle bir şey yapmayacağını, tüm dedikodulara rağmen kabul etse, zaten boşanma davası olmayacaktı. Ancak bir takım olgular, duyumlarla örtüştüğünde aile birliğinin temelden sarsılması olarak görülebilemektedir.

Sayın meslektaşım, davalının yada davacının duruşmada, diğer tarafla ilgili söylevleri, tanıkların beyanları ile örtüşmediği sürece önem arzetmez. Ancak iddiaların şahitler tarafından farklı noktalara götürülmesi hallerinde durum farklılık arzedebilir. Örneğin kadın, dilekçesinde hakaret ediyordu der, şahit bunu dövdüğünü de gördüm şeklinde başka bir noktaya götürebilir.

Bu anlamda, aile hukukundaki şahitlik müessesesi, diğer mahkemelerde uygulanan şahitlik kavramından daha geniş ele alınmaktadır.

Ancak şu hususu önemle belirtmem gerekiyor, sizin açmış olduğunuz davada davalı tarafın, 3.şahısların söylevlerini salt olarak mahkemeye beyan etmesi, ancak buna yönelik delil sunmamaması halinde verilen kararı sorgularım. Ancak, davalının söylevi, 3.şahıslar tarafından hatta kızı ve kardeşi dışındaki kişilerin, kız ve kardeşinin beyanlarını duyduklarını kendilerinin duyduklarını veyan gördüklerini ancak davacının böyle bir durumunun olup olmadığını bilmiyoruz demeleri bile, Boşanma davalarında önem arzeden konulardır.