Mesajı Okuyun
Old 18-11-2013, 17:46   #60
detay82

Mesleğe yeni başlayacak arkadaşlara da örnek olsun diye bu ay içerisinde başımdan geçen bir olayı anlatayım:

Yıllardır tanıdığım uyanık ve varlıklı bir müvekkil, dava konusu milyonları bulan bir taşınmaz davasıyla ilgili, bana 20.000 USD vereceğini, bunun sorun olmayacağını söyledi. Ben ne zaman dediğimde de, konuşuruz deyip geçiştirdi. Yılların ilişkisiyle güvendim.

Ben de derhal dosyaları tetkik etmeye başladım, bu dosyayla ilişkili onlarca dosyayı kalemlerde saatlerce inceledim, davayla ilgili 600-700 liralık kitap siparişi verdim. Hepsini hatmettim, dava taktik ve stratejilerini geliştirdim, dilekçe taslağı oluşturdum, kullanılacak Yargıtay kararlarını buldum, davanın kazanılmasıyla ilgili bir iki kritik veriyi de ağzımdan kaçırdım vs vs.

Diğer yandan da müvekkile durumu soruyorum, daha tebligat gelmedi, senden başkasına vermem, dava dilekçesi tebliğ edilmedi, biraz daha araştır, bak deyip beni oyalıyordu.

Şu anda ne mi oldu! Hiç bir şey ve aynı şekilde, aynı anda, benden başka avukatlara da davayı araştırttığını sonradan öğrendim.

Kaybettiğim saatler, emekler, masraflarım yanıma kar kaldı. Maddi manevi yıkım...

Birde üstüne üstlük uzun süredir yakalanmadığım, tükenmişlik sendromuna tekrar yakalandım.

Ücretinizi almadan ve sözleşmenizi yapmadan emeğinizi harcamayın. Bu mesleği huzurlu, ağız tadıyla yapmanın başka bir yolu yok.