Mesajı Okuyun
Old 03-12-2009, 21:44   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan eda.s
Merhaba,

İşveren vekiline hakaret ve darp sebebiyle iş akdinin haklı sebeple feshedilmesi konusunda bir davamız var. İş veren işçiye sözleşmesini feshettiğini şifai olarak söylemiş ama yazılıı olarak noter kanalı ile bir bildirim yapmamış. Bildiğim kadarı ile bu sebeple yapılan feshin noter kanalı ile yazılı olarak işçiye bildirilmesi zorunluluğu yok. Buna ilişkin bir Yargıtay kararı arıyorum ama bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın eda.s;

Şu anda elimde Yargıtay kararı yok. Ama sizin de karara ihtiyacınızın olacağını sanmıyorum.

Alıntı:
Sözleşmenin feshinde usul
MADDE 19. - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.
Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.

Kanunun 25. maddesinin "İşçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21 inci madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir." hükmünde de 19. maddeden bahsedilmemiş olması tesadüf değildir.

Yine İş Kanunu'nun 109. maddesi hükmünün de geçerlilik koşuluna değil, ispat koşuluna ilişkin olduğu konusunda fikirbirliği mevcuttur.

Yazılı bildirimle ilgili düzenlemeler yukarıda açıklandığı üzere mevcuttur. Lakin noter kanalıyla bildirim zorunluluğu diye bir şey zaten yoktur.

Saygılar,