Mesajı Okuyun
Old 23-03-2008, 20:12   #14
üye19576

Varsayılan Sayın Av. Şehper Ferda DEMİREL

“Hukukun bir gün herkese lazım olacağını”, hukukunda en güzel hukukçular tarafından yorumlanacağını bilen ve inanan bir insanım.
Her türlü savunmanın, avukat aracılığı ile yapılmasının bir ihtiyaç olduğunu düşünerek her kamu kurumunda, maaşını devletten almayan, fonlar ile finanse edilen kurum avukatlığının kurulması ve yaygınlaşmasına mücadele veren bir vatandaş olarak, belirttiğiniz polemiğin tarafı olmadığımı belirtmek isterim.
TCK konferanslarında, tanınan hocalarımıza bu soruyu sormuş ve cevabını almıştım.
Aynı soruyu uygulamada görevli sizlere de yönelttim.
Bu yönde sabit bir kaygım, yakınmam somut olarak bir sıkıntım yoktur. Mobbing ve benzeri tanımlanmamış ve tartışılmamış ruhsal baskı araçlarını işkence suçu ile ilişkisini merak ettiğimden bu konuyu açtım. Ayrıca kurulacak bir savunma biriminde görevli avukatların fon üyeleri aleyhine yapılan şikayetler nedeniyle savunmalarını yaptıktan sonra hakaret veya iftira şeklinde karşı ceza davaları ve tazminat davaları açılmasının yanında koşulların oluşması halinde manevi işkencenin de bu kapsama dahil edilip edilemeyeceğini netleştirmek için bu konuyu açtım.
Öncelikle soruşturma geçiren kişinin baskı altında olduğunu bu durumu tekrarlanan biçimde ister vekaleten suç duyurusunda bulunmak şeklinde isterse doğrudan şikayet yöntemiyle başlatılmasını bence bir farkı yoktur. Çünkü haklı yapılan şikayetten değil şikayet hakkını kötüye kullanılması suretiyle, baskı aracı olacak şekilde kullanılması sanırım ruhsal yönden acı çekilmesine neden olan somut davranışlar olarak sorumluluk doğuracaktır. Ard arda bilinçli biçimde gerçekleşmesinin de manevi işkence kapsamında kalacağını değerlendirdiğim için bu savı ileri sürdüm.
Bu tartışmanın emniyet güçleriyle bir ilgisi yoktur. Sayın Av. Şehper Ferda DEMİREL tarafından bu güçlerin zikredilmesinin bir anlamı ve faydası da yoktur. Saygılarımla.