Mesajı Okuyun
Old 24-05-2019, 10:05   #10
Admin

Alıntı:
Yazan LuciFeriaN
Sevgili meslektaşlarım yeni konu açmak istemedim ve bu konunun altından sorumu sormak istiyorum. Mesleğin başında tecrübesiz bir avukat olarak tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

Üniversiteye bağlı bir bölgede bir dükkanı kiralayan müvekkilim işlerinin kötü gitmesi ve açmış olduğu kafe tarzı bu iş yerindeki işinden memnun olmaması sebebiyle sözleşmesini feshetmek istiyor. Sözleşme tarihi 01.04.2019 tarihinden 01.11.2023 tarihine kadar.

Sözleşmede kiraya veren tarafından haklı fesih sebepleri yazılmış ancak kiracı için haklı fesih sebepleri belirtilmemiştir. Kiracı olarak bu sözleşmeyi feshedebilmek için nasıl bir çıkar yolu önerirsiniz?

Belirttiğiniz durum sizden kaynaklanan bir durum olduğu için kiralayanı bağlamaz ve sözleşmenin haklı feshi için de geçerli bir sebep oluşturmaz.

BK. 325. madde kiracının haksız feshi halinde yeniden kiraya verilmesine kadar kiradan sorumlu olduğunu düzenliyor ama işyeri olduğunuz için bu madde sizin için henüz geçerli hale gelmedi (bkz. madde sonundaki açıklama). Bu maddenin sizin için yürürlükte olmadığı düşünüldüğünde eski 6570 sayılı yasanın yürürlükte olduğu zamandaki Yargıtay'ın benzer içtihatlarına dayanmanız mümkün.

Ama bence en doğrusu kiralayan ile oturup konuşmak. Mecuru tahliye etmek isteyen bir kiracıya aklı başında hiçbir kiralayanın "edemezsin" dememesi gerek. Kiracı kira ödemeyi kestiğinde kiralayan zaten tahliye yoluna gidecek, dolayısıyla iki tarafı da bu yola zorlamak yerine belirli bir "tazminatta" anlaşıp güzellikle yolları ayırmak her iki tarafın da menfaatine olacaktır diye düşünüyorum.