Mesajı Okuyun
Old 17-01-2013, 17:41   #1
noonemins000

Mutsuz Temyİz+tazvİh+kÖtÜnİyet Tazmİnati

Sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınıza ihtiyacım var Yardımcı olan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Söz konusu bir icra takibinde senette vade tarihi olmadığından icra mahkemesinde takibin iptalini ve kötüniyet tazminatını talep ettik ve takip iptal edildi.

Sorun şuradan kaynaklanmaktadır. İcra mahkemesinde son duruşmada davanın kabulüne karar verildi.Kararda sözlü olarak kötüniyet tazminatına hükmedildi, duruşma esnasında kötüniyet tazminatının duruşma tutanağında belirtilmesi talep edilse de hakim gerekçeli kararda kötüniyet tazminatını da ekleyeceğini gerek olmadığını belirtti.

20 gün sonra Yazılan gerekçeli kararda davanın kabulüne denilmiştir fakat kötüniyet tazminatından hiç bahsedilmemiştir.Hakime söz konusu durumu sözlü olarak belirtildiğinde hakim unuttuğunu söyledi.

Karar tarihi ile gerekçeli kararın yazılması arasında 20 gün geçmiştir. Kararda tefhim ve tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde temyiz edilebileceği belirtilmiştir.Temyiz süremiz tefhim olarak alırsak temyiz süremiz geçmiş oldu.
1-Kararı tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde temyiz edebilirmiyiz??

2- Tazvih yolu ile kötüniyet tazminatının eklenmesi talep edilmiş fakat hakim söz konusu hatanın düzeltilemeyeceğini kararın artık yazılmış olduğunu tazvih yolu ile değişiklik yapılamayağını belirtmiştir. Ben de tazvih yolu kötüniyet tazminatına hükmedilemez diye biliyorum fakat şansımı denemek istedim doğal olarak hakimde reddetti zaten.Hakimin tazvih talebini reddetmesi sizce de doğru mudur?

4- Hakimin söz konusu unutkanlığı sebebiyle 10.000 tllik bir kötüniyet tazminatından mahrum kaldık herhangi bir tazminat davası açılabilir mi ?

3- Yapılabilecek başkaca bir şey var mıdır?

Tekrar teşekkür ederim Saygılar...