Mesajı Okuyun
Old 19-04-2010, 19:19   #92
yigit289

Alıntı:
Yazan Firebolt
Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencileri ne kadar da kolay bir kalemde silip atabiliyorsunuz halen anlamış değilim. Kendi okulumdan örnek vermek gerekirse eğer, okulumuza her sene 20 öğrenci tam burslu, 20 öğrenci yarı burslu ve 120 öğrenci de burssuz olarak yerleşmekte. Ayrıca bu burssuz yerleşen 120 öğrencinin de birçoğunun, belki de yarısının puanı herhangi bir devlet üniversitesine girebilecek kadar yüksek. Sanırım bu bile, vakıf üniversitelerindeki öğrenci vasfının aslında sanıldığı kadar da kötü olmadığını gösterecektir. Bunları, kendi okulumu övmek için söylediğim gibi bir durum da anlaşılmasın lütfen. Amacım kesinlikle bu değil. Ayrıca burada çok yakın arkadaşlarımdan da bir örnek vermek istiyorum. Somut bir olay olduğu için belki bu kadar katı bir şekilde yaklaşmaktan vazgeçersiniz bu konuya diye. Bu senenin ilk döneminde, fakülteye burslu olarak yerleşen bir arkadaşımın ortalaması 4.00 üzerinden 3.61 iken, burssuz olarak yerleşen bir arkadaşımın ise 3.66'ydı. Belki, sınav sorularımızın çok kolay olduğu ya da sınavlarımızda kopyaya izin verildiği gibi şeyleri savunabilirsiniz ancak ben hiç de öyle olduğunu düşünmemekteyim. Dilerseniz ya da izin verilirse sınav sorularımızı paylaşmaya da hazırım.

İkinci husus ise hakimlik ve savcılık sınavlarında "sıfır çekme" mevzusu. Yine kendi fakültemden örnek vermek gerekirse eğer, şimdiye kadar etrafımda hiç kimsenin hakim veya savcı olmak istediğini duymadım. Genelde eğilim akademisyenlik ve avukatlık üzerine. Bu durum da, hakimlik ve savcılık sınavlarında "sıfır çekme" mevzusunun nedenini açıkça ortaya koyacaktır.

Son olarak ise, size şunu sormak istiyorum: 3 yıl içinde vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerinin kapanmaya başlayacağı öngörüsünü neye dayanarak savunuyorsunuz acaba? Sadece meraktan soruyorum.
Vakıf Üniversiteleri'nin bazıları gerçekten iyi okullar...Ama günümüzde 50den fazla hukuk fakültesi var ve bu hukuk fakültelerine gerekli öğretim görevlisi doğal olarak yok.Özel okullar ne zaman kendi hocalarını yetiştirmeye başlar ve piyasada seçilir hale gelir o zaman ben devlet üniversitelerinden bir farkı olmadığına inanırım.
Vakıf Üniversiteleri bugünkü durumda devlet üniversitelerini baltalamaktadır.Bugün yaşlı hocalarımız birer birer okullarından ayrılıp özellere giderse burada bir sorun var demektir.O yüzden yeni açılan ya da açılacak olan bütün vakıf ve devlet üniversitelerine karşıyım.
Ayrıca Vakıf Üniversitelerinde sınavların daha kolay olduğunu düşünüyorum.Belki sorular eş değerdedir ama ben sınavların okunması noktasında farklılık olduğunu düşünüyorum.Kuvvetle muhtemel araştırma görevlileri daha müsamaalı okuyorlar kağıtları.Buna katılın katılmayın benim düşüncemdir.
Hakimlik -savcılık sınavları tamamen olmasa da başarının göstergesidir.Şuanki avukatların çoğuna soralım şansları olsa kaçı hakim ya da savcı olmak ister?Lütfen boş bahanelerle yaklaşmayın.Avukatlık sınavı olursa eğer (bu sınav klasik olmalıdır)hangi fakülte iyi hangisi kötü ortaya çıkacaktır.
Vakıf üniversitelerinin çoğu da birer birer kapanmaya başlayacaktır çünkü şimdiki kadar insan hukuk fakültesini tercih etmeyecektir.İnsanlar o kadar para ödeyip bir de "öss" ayarında bir sınava tabi olmak istemez.Ayrıca devlet üniversiteleri kadar da kazanma oranı yüksek olmayacağı için veliler de çocuğunu göndermek istemeyecektir.