Mesajı Okuyun
Old 14-07-2006, 12:58   #27
Admin

Anketten çıkan bu sonucun beni şaşırtığını itiraf etmeliyim.

"Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz" sorusunda EVET çıkmasını bekliyordum, "ancak geçmişe dönseniz yeniden avukat, hakim, savcı olur musunuz" sorusunda ezici çoğunluğun Hayır diyeceğini düşünüyordum. Oysa ezici çoğunluk evet dedi!

Benim HAYIR sonucundan bu kadar emin olmam ise, çevremdeki tecrübelere dayanıyordu. Zira hukuk fakültesini birlikte okuduğumuz dönem arkadaşlarımdan hiçbiri bu soruya evet yanıtı vermiyor. Bir kısmı çoktan "sektör değiştirdi", bir kısmı işlerini hafifletti ve başka alanlara kayıyor, bir kısmı elini ayağını adliye ve icra dairelerinden çekip, danışma tarzı bir kariyerin peşinde, geri kalanlar ise mecburiyetten işi yapıyor ancak işinden adeta nefret ediyor. Olayın maddiyatla ya da kariyerle ilgili olmadığını da biliyorum, zira mesleğinde çok iyi yerlere gelen, çok iyi maddi kazançları olan arkadaşlarım bile bodruma yerleşip balıkçılık yapmanın ve bir daha adliye kapısından içeri girmemenin hayallerini kuruyor (ve hatta bu yönde ciddi somut adımlar atıyor!).

Ankette çıkan bu sonuç beni acaba benim dönemim mi istisna diye düşünmeye itti ancak sanırım durum bu değil. Galiba sorun benim arkadaşlarımın "İstanbul Hukuk Sistemi"nin çarkları arasında can çekişmesi, bu ankete evet diyen meslektaşların ise "daha küçük" ilçelerde, daha huzurlu bir sistem içinde görev yapması. Tabii istisnalar olabilir veya benim çıkarımım yanlış da olabilir, ancak bu anketin beni sevkettiği düşünce bu oldu.