Mesajı Okuyun
Old 04-10-2011, 12:45   #26
by dinçer

Alıntı:
TDK Büyük Türkçe Sözlük "alaşağı etmek":
1) yetkilerini elinden alıp birini yerinden uzaklaştırmak, atmak, kovmak; 2) kapıp yere vurmak; 3) mec. kötülemek, değersiz göstermek: “Her on yılda bir, geçmişten bu yana süregelen edebiyatı alaşağı ediyoruz.” -T. Uyar.

Sayın Ekici ;

Sayın Kavili için söylediklerinize katılmamak mümkün değil.Konuya Sayın Kavili üzerinden değil de şu şekilde yaklaşmayı uygun bulduğumu söylemem gerekiyor.

1) Kullanmış olduğum deyimi bir başkası kullanmadı diye benim kullanmamı bana çok görmemelisiniz.

2) Alaşağı etmek sözcüğünün TDK nezdinde bir de "mağlup etmek " anlamı bulunmaktadır ki ben de bunu düşünerek kullanmıştım.

3) Mağlup etmek anlamına gelmediğini düşünseniz bile ( ki var olan kitaplar karşısında bu pek mümkün görünmüyor ) diğer anlamlarda kullanmış olmamı da sakıncalı görmüyorum.Zira hakim ve/veya savcı bir Avukat'ı, gerek söylediği sözler gerekse davranış tarzıyla alaşağı ediyor ve bunda bir sakınca görülmüyor ise bir avukatın da kendisini alaşağı eden birilerine karşı bu deyimi kullanmasında da sakınca görülmemelidir diye düşünüyorum.

4)Sizinde taktir ettiğiniz ve paylaştığınız T.UYAR'ın sözü içerisinde de "alaşağı etmek " deyiminin geçmesi aslında bu sözü kullanmakla bir yanlış yapmadığımı göstermektedir.Sayın Uyar edebiyatı alaşağı etmiş, ben de bulunduğu makamı kaldıracak güçte olmayan ve tam aksine makamın gücünden haksız yere nemalanmaya çalışan hakimi veya savcıyı alaşağı etmişim.Çok görmeyiniz

Bu arada hakim ya da savcı düşmanı olmadığımı belirme ihtiyacı hissettim.Anlattığım hadise olmaması gereken ender durumlardan biridir.