Mesajı Okuyun
Old 14-02-2012, 13:02   #2
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan Av.Suleyman.Karadag
Müvekkil D daha önce hatır çeki verdiği B şirketi lehine 25.000-TL bedelli bir çek keşide ediyor.Fakat bu çeki B şirketine teslim etmiyor ve çantasında saklıyor. İmza da müvekkilime ait. Erkek arkadaşı F bu çeki çantadan çalıyor ve B şirketinin kaşesini ve şirket yetkilisinin imzasını taklit ederek ciro ediyor. Çek 2-3 defa el değiştiriyor ve en sonunda bankaya ibraz ediliyor. Henüz çek fotokopisine ulaşamadığımızdan erkek arkadaşı da cirantalar arasında var mı bilmiyoruz.

Siz değerli meslektaşlarımın görüşlerini rica ediyorum;

1- Şirket yetkilisi imzanın kendisine ait olmadığını kabul ettiğine göre muhakkak suç duyurusunda bulunacağız fakat diğer cirantaların da işin içinde olup olmadığını bilmiyoruz hepsine husumet yöneltmeli miyiz?

2- Asıl önemli nokta menfi tespit davası ile ilgili. Böyle bir gerekçeyle açılacak menfi tespit davasından sonuç almak bana göre çok zor, Alacaklı bu olay beni bağlamaz "illetten mücerretlik" ilkesi gereği davanın reddini talep ediyorum diyecek. Sonuç almak için yapılabilecek başka birşey var mıdır? Alacaklının kimlere karşı icra takibi yapacağını da bilmiyoruz ama menfi tespit davasını açarken yine lehdar ve diğer cirantaları da davalı olarak göstermeli miyiz?

Teşekkürler...
müvekkiliniz çek çantasından çalındıkdan sonra herhangi bir işlem yapmışmıdır acaba mesela karakola gidip hırsızlık için şikayetde bulunmuşmudur.siz çek iptal davasını düşünün derim