Mesajı Okuyun
Old 24-10-2008, 10:53   #1
yavuzselimaydın

Varsayılan anonim şirketlerde ani kuruluşta sermaye borcunun yerine getirilme zamanı

öncelikle söylemeliyim ki "sayın meslektaşlarım "diye söze başlamak bana gurur veriyor.zira bende artık bir hukuk mezunuyum
sayın meslektaşlarım:
sorum ise ; bir anonim ortaklığın esas sözleşmesinde,esas sermayenin 1/4 ünün tescilden itibaren 3 ay,kalan kısmının ise 3 yıl içerisinde ödeneceği belirtilmiş.ancak ortaklar bu 3 aylık süreye uymamışlar ve sermaye borcunun 1/4 lük kısmını hala yatırmamışlar.Yani ortada esas sözleşmeye aykırılık söz konusudur.Benim öğrenmek istediğim;esas sözleşmeye aykırılıkların yaptırımı nedir?Bu aykırılık bir fesih sebebi midir?

TTK m. 274 diyor ki: Kanuna,esas sözleşme hükümlerine,............aykırı işlemler veya faaaliyetlerde bulunduğu anlaşılan şirketler aleyhine,özel kanunlardda ki hükümler saklı kalmak şartıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca(STB) fesih davası açılır.
Bahsettiğim bu maddeye göre STB, fesih davası açmazsa şirketin akibeti ne olacaktır?Bu davanın Zamanaşımı süresi nedir?Şayet ortaklar gecikmeli olarak, yıl sonunda ki beyannameden önce bu eksikliği giderirlerse ortaklık bu fesih tehdidinden kurtulabilecek midir?
Epeydir araştırmama rağmen bu sorularıma net bir cevap bulamadığım için sizlere sormak istedim..