Mesajı Okuyun
Old 12-07-2007, 23:24   #6
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Sayın Kavili
Cübbenizi neden çıkardınız? Cübbenizi çıkarmadan konuşmaya devam etseydiniz.

Anımsadığım kadarı ile avukatlar hakkında duruşma düzenine ilişkin inzibati tedbirler uygulanamaz.

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Hala savunmanın ayrılmaz unsur olduğunu belirtmeye uğraşıyoruz.

Saygılar
Sayın "muzaffererdogan",
Okunan kararın mahkeme makamına ait olduğu ve duruşmanın düzeninin bozulmaması amacıyla, okunan karar uygun davrandık ve cübbemizi çıkarttık.
Bu arada yargıca sorduk:
Avukat - Yargıca: Makam kararı olarak okunan kararı sizinle tartışmayacağım. Anayasal sistemimize göre Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olup, anayasal sistemimize göre 'Kaynağını yasalardan almayan bir yetkiyi hiç bir kişi ve makam kullanamaz' ve esasen hukuk devleti olmanın gereği de budur. Bana okuduğunuz makam kararının yasal dayanağını açıklar mısınız?
Yargıç - Avukata: Dayanak mayanak yok, avukatlığınıza son verdik, duruşmaya ara verdik, siz dışarı çıkıyorsunuz.
Avukat - Yargıca: Yasal dayanağı açıklanamayan karara göre avukatlığıma son verdiğinizi söylediğiniz için cübbemi çıkarıyor, ancak bir yurttaş olarak, dinleyici olarak kenarda duruşmayı izleyeceğim.
Yargıç - Avukata: Hayır, duruşmaya ara verdik, dışarı çıkacaksınız.
Avukat - Yargıca: Duruşmaya ara verildiyse savcı da çıkmalı.
Yargıç - Avukata: Hayır savcı çıkmayacak, siz çıkacaksınız.
Avukat - Yargıca: Ben yurtaş olarak ve dinleyici olarak kenarda bekliyorum. (Avukat sanık-müvekkile dönerek) : Şu anda avukatsız bırakıldınız, avukat tutma hakkınız var, avukat tutmazsanız ve avukat isterseniz size Baro'dan ve hem de ücretsiz olarak avukat çağrılması yasadan doğan hakkınızdır. Avukatsız iken hiçbir soruya yanıt verme zorunluluğunuz yoktur; ancak eğer yanıtlarsanız aleyhinize kanıt olarak kullanılabilir. Merak etmeyin, size bir şey olmayacak, ben de bu kenarda dinleyici olarak bekliyorum. Merak etme, rahat ol.
Avukat - Yargıca: Hayır hayır, sen burada bekleyemezsin, dışarı çıkıyorsun. Madem çıkmıyorsun, bi dakka! (Z.Katibine dönerek):
Alıntı:
...sanık müdafiinin devamlı olarak konuşmaya devam ettiği ve cübbesini çıkartıp yan tarafta konuşmaya devam ettiği ...
diye yazdırtıyor.
Avukat - Yargıca: Siz biraz önce duruşmaya ara verdik demiştiniz. Müvekkilimize yasal haklarını hatırlattık diye (Başlamayan) ara verdik dediğiniz hangi duruşmanın inzibatını bozmuş olduk,açıklar mısınız? Çünkü siz duruşma başladı demediniz.
Yargıç - Avukata: Siz avukatsınız, bilmeniz lazım, tutanağı yazdırttığıma göre duruşma başlamıştır.
Avukat - Yargıca: O zaman, benim duruşma başladığının açıklanmadığını söyleyerek itiraz ettiğim, sizin bu şekilde cevap verdiğiniz hususlarını tutanağa aynen yazdırmanızı istiyorum.
Yargıç - Avukata: Tutanağa neyi yazdırıp, neyi yazdırmayacağıma ben karar veririm.
Avukat: ...

Evet arkadaşlar, bu diyalog, özür dilerim MONOLOG, sonrasında yeniden soralım:
Duruşma Esnasında Avukatın Vekilliğine Son Verilebilir Mi?

HUKUKÇU OLAN VE HUKUKÇU KALANLARA SAYGI VE SEVGİLERİMLE.

Ömer KAVİLİ

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "