Mesajı Okuyun
Old 10-09-2007, 00:13   #65
AV.ZAFER TUNCA

Alıntı:
Yazan terazi87
ben öğrenciyim henüz ve sonradan fikirlerim ne kadar değişir bilmiyorum ama suçlu olduğunu bildiğim birini tabiki savunurum.bütün avukatlar masum insanları savunacaksa o zaman kim kimle karşı karşıya gelecek...hakim ve savcı en az bizim aldığımız eğitim kadar eğitim alıyor. onlar en doğrusunu bulup kararı nihayetinde vereceklerdir.indirebildiğim kadar müvekkilimin suçunu indirmeye çalışırım.tek istisnası gaddarca suçu işleyip en ufacıkta olsa bir pişmanlık duymadığını hissetmem olur sanırım...

bir hukukçu olarak sizin mesajınızı eleştiri hakkımı kullanmak istiyorum izninizle.
öncelikle ilk iki cümlenize katıldığımı ama arkadan gelen cümleleri asla tasvip etmeyeceğimi belirtmek isterim. düşüncelerinizi doğru şekilde ifade ettiğinizi farzederek şunları söylemek gereği duyuyorum:
1. hakim ve savcıların "en az bizim-avukatların-kadar" eğitim aldığı cümlesi nereden çıktı kestiremedim. onlar hukuk fakültesi haricinde başka bir fakülte daha mı okuyorlar? avukatlardan eğitim açısından nasıl bir farkları var? bununla birlikte, fiili durumdan kaynaklanan bir durum var ki o da avukatların çok daha iyi bir hukuk vizyonuna ve mesleki ilerlemeyi sağlayacak imkanlara sahip olmaları. Avukatlar kendilerine en çok vakit ayıran gruptur hukukçular içinde. hakim ve savcılarımız dosyalara gömüldüğünden ve maddi imkanları yeterli olmadığından, avukatlar çok daha iyi mesleki ilerleme sağlarlar.
unutmayın bir hakim ve bir savcının bakacağı dava türleri bellidir her zaman. hakimlerin alan değiştirmesi istisnadır ancak.
ama bir avukat mesleğinin ilk yılında dahi, binbir türlü dosyayla karşı karşıya kalır ve bunları çözmek için sürekli bir araştırma içindedir.
2. karar makamı hakim+savcılar değildir. onlar en iyi kararı verir demişsiniz. o zaman sizin ne işiniz var yargılamada? bırakın onlar kararlarını versinler, siz kalabalık etmeyin boşu boşuna. zaten avukat nedir ki değil mi? duruşur duruşur gelir duruşmadan
3. sayın terazi87, "indirebildiğim kadar müvekkilimin suçunu indirmeye çalışırım" ne demektir yahu yapmayın gözünüzü seveyim. ya daha hukuk fakültesini yeni kazanmış biri ya da düşüncelerini net ifade edemeyen biri izlenimi oluştu bende. meslek içi eleştiri yapmamız gerektiğini avukatlar olarak bas bas bağırdığımız için burada sizi acımasızca eleştirmek zorundayım kusura bakmayın ama böyle yaparsanız siz, bir avukat olarak bizim de ifa ettiğimiz avukatlık mesleğinin onuruna leke sürmüş olucaksınız.
bilgilerinize...