Mesajı Okuyun
Old 07-09-2013, 14:26   #1
av. canan0

Varsayılan feragatnamenin kullanılmış olup olmaması

İyi Günler Sayın Meslektaşlarım,
2 gündür beni uğraştıran bir konuyla ilgili sorum olacak. yeni açtığım maddi-manevi tazminata ilişkin 4-5 örnek icra takibine karşı borçlu menfi tespit davası açtı. takip konusu 2009 yılında alınmış bir hüküm ve müvekkilin o dönem başka avukatı varmış. mahkeme karar verdikten sonra icra takibi de yapmışlar. ama bana bunu şimdiki takibi açarken söylememişti. her neyse, o dönem müvekkil kendi avukatına tazminata ilişkin talebinden feragat ettiğine dair bir beyan yazıp vermiş, fotokopisini de borçluya vermişler. şimdi borçlu menfi tespit davasında o yazıya dayanıyor. ancak feragat yazısı sadece müvekkilin o dönemki avukatının dosyasında, icra dosyasına feragati bildirmemişler. yani ne dava dosyasında ne de o tarihte açılan icra takibinde feragate ilişkin bir beyan yok.
borçlu menfi tespit davasında fotokopi yazıyı sunup aslının müvekkilin o tarihteki avukatından celbini istemiş. müvekkil avukatıyla konuştu. mahkeme benden yazıyı isterse veririm, ama hiçbir resmi kurumda da kullanmadığımızı söylerim demiş.
sorum şu ki; müvekkilin avukatına verdiği borçludan alacaklarına dair feragatname icra dosyasına sunulmadığına göre gene de geçerli midir? sonuçta hiçbir resmi kuruma feragat bildirilmemiş. ben geçerli olmayacağını düşünüyorum. ama benzer hiçbir yargıtay kararı da bulamadım. oldukça kafam karıştı. bu konuda bana yardımcı olabilecek meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.