Mesajı Okuyun
Old 16-04-2006, 09:09   #8
Hoca

Sayın AYDIN,
Öncelikle ülkemizde yargı yerlerinin hiç birisinde kişilerin kendilerini avukat ile temsil ettirmek zorunda olmadıklarını bilmemiz gerekiyor. Başka deyişle "avukat tutma zorunluluğu" yok. İkincisi avukat ile müvekkilinin kararlaştıracağı ücret tamamen iki taraf arasında belirlenen bir ücrettir. Teorik olarak bu ücretin bir alt sınırı vardır. Bu sınır her yıl Aralık ayında Barolar Birliği'nce yayınlanan tarifelerde gösterilir. Ancak bu oldukça düşük bir sınırdır ve uygulamada ücretler bunun üzerindedir. Ayrıca İl Baroları "TAVSİYE NİTELİĞİNDE" ücret tarifeleri yayınlarlar. Bu tarifeler daha yüksek olup, uygulanan gerçeğe biraz daha yakındır. Ayrıca avukatlar bağlı oldukları baroya yazılı bilgi vermek sureti ile "ücretsiz" de vekalet alabilirler.
Bu açıklamalardan anlaşılan "avukatlık ücretinin oldukça esnek olduğu" dur. Ücretin miktarı, davanın görüldüğü yere, mahkemeye, avukata, müvekkile vs. birçok duruma göre değişkenlik gösterir.
Şimdi düşünelim; Bir boşanma davasında bu gün mahkemelerce uygulanan tarife ile belirlenmiş "avukatlık asgari ücreti 400 YTL'dir". Bu davalara açıklamaya çalıştığım üzere, ücretsiz, 400-YTL'ye, 1.000-ytl'ye, 5.000-ytl'ye.... hatta belki de müvekkilinin mali durumuna göre (örneğin ünlü bir iş adamının çekişmeli bir boşanma davası olduğunu varsayalım) 1.000.000-ytl (belki de daha fazla) vekalet ücreti ile bakılabilir mi? EVET... Ben davamda haksız olabilirim. Haklı olduğuma %100 inandığım halde yargılama sonucunda haksız çıkabilirim. Davayı kazanan siz, bu davanıza 1.000-ytl'ye bakacak avukat da tutabilirdiniz, 50.000-ytl'ye bakacak avukat da... Bunu ben (davayı kaybeden) neden hangi adalet anlayışı ile karşılamak zorunda olayım.. Belki avukat ile 1.000-ytl'ye anlaştınız ama sırf karşı tarafa yükleteceğiniz düşüncesi ile danışıklı olarak 50.000-ytl'lik sözleşme yaptınız.
Bu günkü uygulamaya gelecek olursak bana göre iyileştirmeler yapılabilir. Örneğin kesilmiş serbest meslek makbuzunun ibrazı şartı ile karşı taraf vekiline
verilmek üzere hükmedilen vekalet ücreti kadar da davayı kazanan asil'e ödenmek üzere bir vekalet ücretine hükmedilebilir (Asliye Hukuklarda bu gün
için 400+400 biçiminde...) Başka birçok seçenek düşünülebilir. Ancak tüm bunlarda yukarıda örnekle belirtmeye çalıştığım sakıncaları gözden kaçırmamak gerekir. Saygılar.