Mesajı Okuyun
Old 04-05-2002, 09:52   #11
Zeki SERİNKAN

Merhaba

Yorumumun mevzuata göre doğru olduğu konusunda iddialı değilim. Zira 3670 sy.yasanın 10.maddesi ikramiyenin bilet hamiline ödeneceğini söylüyor. Buradan yola çıkarak piyango bileti hamile yazılı senetler grubuna alınırsa (bence yanlış olur) bazı sakıncalar doğuyor. Kötüniyetli hamillere karşı hukukun savunma mekanizması zayıflıyor. Bu nedenle daha önce belirttiğim çözüm tarzının daha isabetli olacağına inanıyorum. Ama konuyu mahkemeler sonuçlandırıyor.

Tesbiti istenen konu özel bir uzmanlık bilgisi gerektiriyorsa, noter tarafından bilirkişi de kullanılabilir.
Ancak bu konuda bilirkişiye gerek olmadığına inanıyorum. Noter tarafından tesbiti istenen loto kuponunun fotokopisi (renkli de olabilir) çekilerek tesbit tutanağına eklenir. Loto makinası fotokopideki barkotu da okuyabilir zannediyorum. Burada noter fotokopiyi kendisi çektirirse, (ilgilinin getirdiğini değil) daha özenli bir tesbit işi yapmış olur.

ikinci soru, bence hayatın mutad akışına aykırı. Zira trilyon gibi bir para umut edilen bir belgeyi hiç kimsenin uyduruk bir isimle zedeleyeceğini düşünemiyorum. Bu durumda da idarenin özenli bir araştırma yapması,gerekiyorsa parayı bilet hamiline ödememesi daha doğru olur. Her ne kadar 3670 sy.yasa ikramiyenin bilet hamiline ödeneceğini söylüyor olsa bile, görüşüme göre bu hüküm tedbir amaçlıdır. Yani ikramiyenin doğru kişiye ödenmesini sağlamak bakımındandır. Ancak duruma göre biletin meşru hamili konusunda şüpheye düşülüyorsa idarenin ödeme yapmaması daha doğru olur.

üçüncü sorunun notere tesbit yaptırılmamış, ama kupon arkasında X in ismi yazılı şeklinde mi, yoksa hem tesbit yok,hem de arkada isim yazılı değil şeklinde mi anlamak gerektiğine karar veremedim.

Birinci olasılıkta, Y nin meşru hamil olduğunu bir temlik sözleşmesi ile idareye kanıtlaması gerekir bence. Kişilerin piyango alacağını bir temlik sözleşmesi ile devretmesi hem işlem güvenliğini sağlar,böylece iyiniyetli kişilerin hakları güvence altında olur, hem de kötüniyetli hamillere karşı bir önlem olur. Bileti hamile yazılı senetler grubuna alırsak, kötüniyetli hamillere karşı hiçbir güvenlik önlemi kalmıyor. Olaydaki gibi ben kayıt dışı paramı aklamak için bedelini ödeyip paramı aldım derse yapacak şey yok. Bedelini ödediğini ispatlamasına bile gerek yok. Elinde bilet var.

İkinci olasılıkta , bence ispat külfeti bay X e geçer. Biletin meşru hamili olduğunu elinden iradesi dışında çıktığını(çalındığını veya zorla alındığını gibi) bir ceza davasında ispatlaması gerekeceğini düşünüyorum.

Selam ve saygılarımla