Mesajı Okuyun
Old 20-02-2008, 16:17   #1
avukatzd

Varsayılan kambiyo senetlerinde yetki itirazı ve mal beyanı

icra ile çok fazla ilgilenmeme rağmen her yeni takip farklı bir sorunu beraberinde getiriyor. son sorunum ise kambiyo sentleriyle ilgili başlatmış olduğum bir takiple alakalı. borçlular yetkiye ve borca itiraz ettiler. ancak 2 itirazı da icra dairesine yaptılar. normal olarak borca itirazları dikkate alınmadı. ancak yetki itirazı dosyada mevcut. borçluları dize getirmek için mal beyanında bulunmamadan dolayı şikayet davası açmak istiyorum. ancak ortada şöyle bir sorun var: normalde borca itiraz eden bir borçlunun mal beyanında bulunmasına gerek yokken burada borca itirazları geçersiz bir durumdayken sırf yetki itirazı var diye borçlunun mal beyanında bulunmasına gerek yok mu demeliyiz yoksa şikayet davası açabilirmiyiz. benim düşüncem yargıtay içtihatlarında her ne kadar borca itiraz eden borçlunun mal beyanında bulunmasına gerek yok diyorsa da yetki itirazı ile bir vurguda bulunmamıştır. yani bence açabilmeliyim. ama yine de sağlam bilgiye ihtiyaç duyuyorum. zira borçlu sayısı fazla ve redle karşılaşırsam zararıma olabilecek bir durum. şimdiden cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler.