Mesajı Okuyun
Old 18-06-2019, 21:17   #3
imsel

Alıntı:
Yazan Av. M. Bahadır Özer
Değerli meslektaşım 4857 Sayılı Kanun’un 6. maddesinin 3. fıkrasına göre devralan, devreden işverenle birlikte devir tarihinden itibaren borçtan iki yıl süreyle müteselsilen sorumludur. Bu durumda ispat yükü devralanın üzerinde olacağından İİK m. 97/a’ya göre devralana istihkak davası açmak için süre verilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Dolayısıyla icra memurunun süre verme işleminin icra mahkemesine şikayet edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hak düşürücü sürenin işlemesinin durdurulması ihtiyati tedbirli bir şikayette bulunmanızın faydalı olacağını düşünüyorum. Saygılarımla.
üstadım hızlı cevabınıza teşekkür ederim.benim açtığım dava şirkete karşı aynı adreste okulda çalışan öğretmenin alacağı içindi.şimdi şirket kişiye yukarıdaki sözleşmeyle satmış eşyalardan bazılarını aldığını gösteren bir fatura da sundu 3.kişi.şirket devredilmemekte sadece okuldaki eşyalar ve demirbaşlar devredilmiş.bu durumda da sorumluluk devam eder mi sizce?olmasa bile yukarıdaki sözleşmedeki maddeye göre söylediğiniz şikayeti yapabilir miyiz?4857 Sayılı Kanun’un 6. maddesinin 3. fıkrasına göre devralan, devreden işverenle birlikte devir tarihinden itibaren borçtan iki yıl süreyle müteselsilen sorumludur."hükmünün uygulanması için bizim alacağımız iş davasının sonuçlanmasıyla doğmuş olmuyor mu?öğretmenin çalıştığı süre 2014/15 ve 2015/16 yılları.alacak bu dönemde mi yani devirden önce mi doğmuştur? çok teşekkürler.saygılar.