Mesajı Okuyun
Old 03-11-2015, 11:45   #12
gecelerin_yargıcı

Ben konuyu tekrar alevlendireyim
Kitapların pahalı olduğuna ben de katılıyorum gerçekten de biraz daha ucuz olması gerekirdi bence ama bu kitap almamak/okumamak için bir bahane olamaz sadece daha fazla okumak için bir engel olarak nitelendirilebilir. Kitap yazmanın ya da sanatın bir başka dalıyla uğraşmanın çok fazla emek istediğini düşünen bir insanım. Yani bir değeri, kalitesi olan bir ürün meydana getirmek çok uzun ve yorucu aşamalar sonucunda olabiliyor. O yüzden de bu pahalılığa biraz olsun anlayışla yaklaşabiliyorum. Ancak etiket fiyatının ne kadarı yazarın cebine gidiyordur orası da tartışmaya açık bir konu tabi. Bu konuda devletin bir desteği (varsa da arttırılması) söz konusu olabilir.

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Ali Soylu

Kitap fiyatlarına bağlı bir talep esnekliği olmadığı kanısındayım. Okuyan okuyor, okumayan bedava bile olsa okumuyor. Bazen mahkemeler sanığa kitap okuma cezası veriyor. Buradan da anlaşılıyor ki kitap bazıları için vazgeçilmez bir ihtiyaç, bazıları için ise işkence aracı.

Geçtiğimiz yıllarda kaldırımlarda korsan kitaplar çok ucuza satılıyordu. Bu ucuz satışlar nedeniyle kitap okuyan sayısında gözle görülür bir artış olmadı.

Kitap fiyatları ne kadar indirilebilir? Yüzde 10? Yüzde 20? Yüzde 50? Bir örnekle bakarsak okuyucu 30 liralık bir kitapta yüzde 20 indirim olmasa da 6 lira için almamazlık yapmaz.Aynı kitapta yüzde 50'lik bir indirim yapılırsa belki alıcı sayısı artar ama sadece ucuz olduğu için alınan kitabın okunması sürekli ertelenir.

Kütüphaneler okunmamış kitaplarla dolu.

Saygılarımla

Sayın Konyalı mesajınıza iki açıdan katılmıyorum;
1) Kitap okuma oranındaki artışta baz alınan istatistiklerin en başında gelen ve en önemlisi resmi kitap satışlarıdır. Korsan satışlar da adından anlaşılacağı üzere yasa dışı olup resmi kayıtlara geçmez. Ülkemizde korsan kitap sayısı artışı, arkadaşlar arasındaki kitap alışverişi gibi durumların fazlalığı yüzünden istatistiklerin eksik ve yanıltıcı olduğunu düşünmekteyim.
2)Bir kitabın ucuz bir fiyata alındığı için okuma süresini nasıl etkileyeceğini anlayabilmiş değilim. Bir kitabı değerli kılan içinde yazanlardır fiyat - okuma süresi arasında nasıl bir bağlantı kurabildiniz acaba?

Saygılarımla