Mesajı Okuyun
Old 09-01-2013, 21:14   #8
Nalezapon

Selamlar. Cevap biraz geç olacak ancak konuya yeni mesaj geldiğini farketmemiştim.

Kingston Üniversitesi'nde 10 haftalık akademik dil eğitimi programım vardı. Bu hafta bu kurs programım sonlanacak. Bugün öğrendim ki; kursu başarıyla, hatta sınıf birincisi olarak tamamlamışım.

Yüksek lisans programım 10 gün sonra başlayacak. Kingston Üniversitesi'nde Uluslarası Ticaret Hukuku alanında ders alacağım. Okul fiyatı tabi pahalı. 11.800 pound ödeme yapmak gerekiyor. AB üyesi ülke vatandaşları ise yaklaşık 4000 Pound ödeme yapıyor. Aylık ortalama harcamam 400-500 pound arası değişiyor. Şu sıralar ev yemeği masrafım biraz daha düştü. Çünkü, Türkiye'den biber salçası getirdim ve kendim bir şeyler üretmeye başladım.

Ev kiraları gerçekten size bağlı. Eğer stüdyo oda bakıyorsanız, kaldığınız yeri kimseyle paylaşmayacaksanız en azından 800 pound aylık vermeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Eğer başkalarıyla birlikte yaşayabilirim diyorsanız aylık 400-600 pound arası bir yer bulmak çok zor değil. Ancak, doğru yerde kaldığınızdan emin olun. Başınıza iş almayın. Benim ilk gittiğim evdekilerin gerçekten durumu epey kötüydü. İkinci gün çıkmak zorunda kaldım. Bir arkadaşımın odasındaki tüm eşyalar çalındı.

Üniversiteye kabul aşamasında acente aracılığıyla işlemlerimi gördüm. Onlarda çok güzel bir iş çıkarttı ve sadece vize süreci biraz sancılı geçti. En azından dört üniversiteye başvurmanızı tavsiye ederim ve acente aracılığıyla işlem görmek çok daha kolay oluyor.

Buradaki hayata alışmak başlangıçta zordu diyebilirim ama sonra da hoşuma gitti. Benim en çok sevdiğim şey insanların kurallara uyması ve herkesin işinde çok ciddi olması oldu.