Mesajı Okuyun
Old 08-07-2011, 20:52   #3
Dr.DOGRAMACI

Merhaba,

Mesajınızı biraz geç gördüm ama umarım yardımcı olabilirim.
Gerçekten sık karşılaşılan ve ispatı en zor konulardan biri. Toplumdaki inanç da cabası.

Okuduğum kadarıyla öncelikle uygulanan enjektabl ilacın teşhisle uyumlu olup olmadığı daha sonra enjeksiyonu yapanın bu iş için ehliyeti olup olmadığı ve ilacın uygun yolla yapılıp yapılmadığının incelenmesi gerekiyor.

Ama asıl bundan sonrası çetrefilli. Enjeksiyon yapıldıktan hemen sonra hastanın bir şikayeti oluşmuş mu ya da ne zaman oluşmuş ve şikayetin başlangıcıyla ortaya çıkan sorun uyumlu mu? Enjeksiyonu yapan gerekli özeni göstermiş mi (ispatı en zor olup en önemli konu, bunu hasta ve hemşirenin ifadelerinden yola çıkarak sonuca varabilirsiniz) ve uygulayanın mesleki tecrübesi...

Tabi bunların analizi ile birlikte bilimsel kaynak ve verilere atıfta bulunarak olumlu/olumsuz uygun illiyet bağını kurarak komplikasyon/tıbbi uygulama hatası olup olmadığını yorumlamanız beklenir.
(ancak benim de kişisel fikrim hiçbir sağlık personelinin çok büyük bir ihmal olmadığı sürece böyle bir hataya düşmeyeceği yönündedir ve anatomik varyasyonları ya da ilacın kendisinden kaynaklanan etkisini göz önüne alacak olursak komplikasyon olma olasılığı hiç de azımsanacak değildir)

Yargıtay bilirkişilik konusunda Yüksek Sağlık Şurası, Adli Tıp Kurumu veya alanında uzman 3 üniversite öğretim üyesinden oluşacak bilirkişilik kurulunun raporlarına daha çok itimat ediyor ve duruma göre genelde bunlardan istenmemiş olan birini öneriyor.