Mesajı Okuyun
Old 09-09-2006, 14:14   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

3.000 YTL borcu ödeyip, ardından 1.500 YTL uğranılan zararı ödemenin mantiği yok. Elbette zarar giderilmelidir.

Sayın Taslak, hep biz avukatların her türlü zararı karşılamasından yola çıkarak, hacizde avukat hazır değilse, sorumluluk nasıl belirlenecektir demiş...) Haklısınız elbette, bizim de ruhumuza işledi.

Zarar kim tarafından ika edilmişse, zararı o ödemelidir.

Muhafaza altına alma işlemini yapan, icra dairesidir.(İİK.m.88). Öyleyse alınması gerekli önlemleri de icra makamı alacaktır. Muhafaza işlemi, teknik bilgi gerektiriyorsa, bu teknik bilgiye sahip kişi refakate alınmalıdır. Teknik bilgi sahibi kişinin nezdinde muhafaza işlemine başlanılmasına rağmen zararın meydana gelmesi halinde de, işlemi yapan muhafaza için çağrılan kişi sorumlu olmalıdır.

(Bu nedenle değil midir , zaman zaman memurlar haciz zabıtlarına -kanımca geçerliliği olmayan- avukatlardan "Tüm sorumluluk bana aittir." türünde beyanlar almaktadırlar.)

Ama her durumda, alacaklı yanın (Özellikle vekilinin) kesin biçimde sorumluluğuna gidilemeyeceğini düşünüyorum. (Elbet işgüzarlık edip de vekil, makinayı ben sökerim diyerek kabloyu kendisi kesmemişse)