Mesajı Okuyun
Old 03-05-2018, 07:55   #1
yeditepelişehir

Varsayılan bağışlama-bağışlama vaadi-resmi şekil

Sevgili meslektaşlarım aşağıda belirteceğim sözleşme hakkında fikrinizi almak isterim. Bana geçersiz gibi geliyor ama emin olamadım. '' Düzenleme şeklinde muvafakatı mutazammın taahhütname'' başlıklı noterde yapılmış bu sözleşmede A kişisi ''müştereken maliki bulunduğum filanca pafta filanca parselde kayıtlı taşınmaz üzerine ve bana ait olan hissemden 1000 metrekarelik kısmını B ye vermeyi kabul ve taahhüt ederim, burada dilediğince tasarrufta bulunmasına ev-inşaat yapmasına muvafakat ettiğimi beyan ile yine bu yerin ileride kadastro geldiğinde veya bu taşınmazın müstakil olarak verilmesi imkanı doğduğunda şahsi tapusunu vereceğimi de beyan ve taahhüt ederim,herhangi bir sebeple bu taahhüdümden vazgeçersem cezai şart olarak şu kadar ödemeyi kabul ve taahhüt ederim'' şeklinde bir taahhütte bulunmuştur. Bu sözleşmenin niteliği taşınmaz bağış vaadi midir? ( öyle gibi duruyor) Dolayısıyla bağış sözleşmesinin geçerlilik şartı olan tapuda düzenlenme kuralı evleviyetle burada da geçerli midir? ( mantık buna da evet diyor ama fikrinizi almak istiyorum)