Mesajı Okuyun
Old 16-02-2007, 19:08   #15
Envanter

Varsayılan insan vahşeti hakkında

sorumluluk hepimizin demek sosyal bir olgudur. yani insanların bir arada yaşamasının öğretilmesi ve öğrenilmesi gereken bir unsurdur. ben yaşıyorsam ve bana saldıranlar oluyorsa ve ben aciz kalmışsam suç kimdedir. tabii ki bana saldıranda. bunu bir çocuk bile söyleyebilir. şuanda açlık sınırında yaşayan hiç bir sağlık güvencesi olmayan bir sürü İNSAN tanıyorum. ve hiçte devleti ya da onu bunu suçlayıpta bir takım saldırganlıklarda bulunmuyorlar. fakirsek fakirliğimizi bilelim diyen nice İNSANLAR var bu ülkede. fakir gibide yaşayan ve bayat ekmeği ucuz diye satın alanlar var bu ülkede. bu İNSANLAR neden saldırmıyorlar yada suç işlemiyorlar. devlete karşı suçlanmaktan utanan çekinen garip İNSANLARIMIZ var bu ülkede.
suç işlemeye ortam yaratan unsurlar nelerdir. bu unsurların yok edilmesi gerekir.
suçluları sokağa salan af kanunlarını kim yapıyor acaba. tabii ki TBMM bir olayda suçlu aramak kolaydır. ancak çözüm yöntemlerini -çok sınırlamak yada fazlasıyla genellemek- bu sorunu umutsuz vaka gibi gösterir.
peki suçlu cezalandırıldı diyelim. ya mağdur ne olacak. depresif duruma girecek. başına gelen bu felaketi hakkettimi sizce. hayır. suçlunun bu yaptığı olayda bu kadar rahat davranabilme sebebi nedir. bu hakkı kim veriyor ona. yakalandığı zaman ne yapılıyor nasıl bir muamele görüyor ki af çıktığında tekrar tekrar keyif alarak bu suçları işlemeye başlıyorlar.
af dedik. kim affetti ki suçluları. affeden mağdurlar mı yoksa. bence değil.
af yasasını ÇIKARANLARDIR. hapisteyken suçlulara gereken muameleyi yapan ya da yaptıranlar her kimse bu muamelenin neleri içerdiğini merak ediyorum. toplumdan soyutlanmış olmak yeterli olmadığına göre.hapiste bir takım psikolojik eğitimler gerekmektedir.
bu gibi çözüm yöntemleri uygulanmadığı takdirde hepimiz her zaman suçlu kalacağız nerde bir suç işlense hepimiz suçlu hissedeceğiz kendimizi. bu arada gerçek suçlularda kamufle oluyırlar.
bir söz vardır -SUÇ ALTIN ELBİSE OLSA BİLE KİMSE GİYMEK İSTEMEZ-
bu konu hakkında lütfen suçlu değilde çözüm önerileri sunalım.