Mesajı Okuyun
Old 16-02-2008, 18:59   #112
Av. Gülşen Arlı

arkadaşlar forumla alakalı ve kafamı hayli karıştıran bir konuda fikirlerinizi bekliyorum...Acil...
Müvekkilime taşıma sınırını aştığı gerekçesiyle idari para cezası verilmiş. Polis memurlarının dur ihtarına uyulması ve araçla ilgili yük ölçümlerinin memurlarla birlikte yaptırılmasına rağmen tutanak, Karayolları Trafik Kanunu madde 116'ya göre düzenlenmiş. Oysa madde 116 ya dayanmayı gerektiren bir durum yok bana göre. Polis memurları tutanağı olay sırasında düzenleyebilecekken gerekli belgeleri alıp emniyette tutanağı düzenleyip tebliğ edeceklerini belirtmişler. Bu hususu asıl önemli kılan şu: ilgili tutanağın tebliğinin üzerinden 11 gün geçmiş. 116. maddedeki 7 günlük süre geçmiş ancak bu tutanağın 116. maddedeki durum haricinde düzenlendiği kabul edilirse; uyuşmazlık mahkekesince de kabul gördüğü üzere diğer idari para cezaları için KTK da özel bir düzenleme olmadığından kabahatler kanunundaki genel hükümler uygulanacağına göre, 15 günlük başvuru süresi geçmediğinden sulh ceza mahkemesine hala başvuru yapılabilir. Birlikte yükün ölçtürülmesi ile tutanağın düzenlenmesi arasında 2-3 dakika var ve bu belgelerden açıkça anlaşılıyor. Şu halde ben bu tutanağın aslında tescil plakasına göre düzenlenmediğini ve bu durumda tutanağa ilişkin başvurunun bu madde dışında kalan idari para cezalarına ilişkin sürelere tabi olması gerektiğini savunarak başvurumu yapamaz mıyım sizce ( ayrıca tebliğ zarfında da değişiklikten önceki düzenlemeye göre açıklama yapılmış ve ilgili kararnameye göre el yazısı ile bile düzeltme yapılmamış, bu işe yarar mı sizce? )