Mesajı Okuyun
Old 27-01-2003, 13:08   #1
Ahmet Güngör

Varsayılan Takip Talebindeki Hata

Herkese selam...

--IIK. m.58 takip talebinde bulunmasi gereken unsurlari duzenlemektedir.
--IIK m.170/a "... veya alacaklinin kambiyo hukuku mucibince takip hakkina sahip bulunmadigi hususlarini resen nazara alarak bu fasla gore yapilan takibi iptal edebilir" demektedir.

Olay: Takip talebinin (4) numaralý bendi su sekilde:
(..........................) (........ EURO) TL. asil alacak
(..........................) (........ EURO) TL. faiz
300.000.000 TL. ih. hac. vek. üc.
(XXX.XXX.XXX) (........EURO) TL. TOP. alacagin tahsili tal.

Takip talebinin (8) numaralý bendinde ise (....) tanzim, (...) vade tarihli (XXX.XXX.XXX) TL'lik bono yazilmis. Yani bu kisma takip toplami olan rakam bono bedeli olarak yazilmis.

Buraya kadar bir maddi hatadan bahsetmek mumkun. Yani bir daktilo hatasi ile bononun miktar kismi yanlýs yazilmis.

Ancak, icra memuruna ibraz edilen ve kasaya alinan bono apayri (DM, ALMAN MARKI) olarak tanzim edilmis bir bono.

Yani takip talebinin hicbir yerinde bahsedilmeyen bir bono takip dayanagi olarak icra kasasina konulmus.

SORU: Bu yapilan hata bir maddi hata midir, yoksa esasli bir hata olup, alacaklinin kambiyo hukuku mucibince takip hakki olmadigindan takibin iptalini gerektirir mi?

Yoksa takip yapan alacaklinin "ben bonoyu EURO' ya cevirdim, oradan TL.'ye cevirdim, hesap boyle cikti, 8. bendi de sehven o sekilde yazdim, (stajyerim yazmis) seklindeki savunmasi dinlenir mi?