Mesajı Okuyun
Old 07-10-2006, 18:58   #12
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Yarın devam ederiz demişim...Sonra unutmuşum. Özür...

Sayın Jeanne D'arc, benim ilk mesajımda belirttiğim ve sizin de vurguladığınız gibi acelem vardı, bulabildiğim kararları yayınladım. Kararların başlığına bakarak değil okuyarak tabii ki.

Sayın Çaba acil demiş ama sizden başka cevap veren olmamıştı.3561 Sayılı yasayı bilmeyen olabir(Benim gibi) diğer kayyımlıkla karıştırılmasın diye onunla ilgili kararları yayınladım. Yine soruda anne-çocuk ilişkisi bir tuhaf duruyordu. Menfaat çatışması ile ilgili kararı onun için verdim. Yine nüfus ile ilgili problem için bir karar yayınladım.

Düşüncem şuydu;(ilk mesajda da belirttiğim gibi) benden sonra girecek üyeler yol gösterecek, fikir verecek bir kaç karar bulunsun, onun üzerine yorumlar yapılsın...Bunu da, Sayın Çaba acil dediği ve üzerine vazife olmamasına rağmen çocukların hakkını korumak adına yaptığı güzel davranışa katkımız olsun diye yaptım...

Şimdi Sayın Çaba'nın sorusuna gelelim...

Benim yaptığım araştırmaya ve sunduğum kararlara göre Mal Müdürünün kayyım atanabilmesi için Hazine'nin menfaati olan yerler sözkonusu olmalıdır. Bunun içinde, malikin ölmesi; gaip olması ve mirasçılarının tespit edilememesi gerekmektedir. Ama soruda, mirasçı olarak çocuk ve eş bulunmaktadır. Hazinenin başkaca menfaati var mıdır?
Yoksa, bu davada Defterdarın kayyımlığına son verilmesi gerekmektedir.

Vesayet makamı çocuğa ya vasi ya da kayyım atayacaktır. Bence siz hakimle konuşun, ve çocuğa bir vasi veya kayyım atanmasını sağlayın. Durumu ona ve atanacak vasi/kayyıma da izah edin. Veraset belgesinin iptali sağlanacaktır. Diyecektim ki, yazınızdan bunların yapıldığı anlaşılmaktadır. O zaman ortada olayı anlamayan bir hakim var demektir. Bence ısrar edin...

Yaşayan mirasçılar varken, onların davaya dahil edilmemesini hakim nasıl izah etmektedir? Bence durumu Adliyedeki diğer Sulh Hukuk Hakimine de aktarın.

Sizin kayyımlığınızın ilan edilmesi gerektiğine dair bir şey bulamadım.3561 Sayılı yasada da buna ilişkin bir zorunluk bulamadım.6 ıncı maddede sorduğunuz "ilan yapılmalı?" sorusundan başka bir şeyi kastettiğinizi sanıyorum.

4 üncü maddede sorduğunuz sorunun cevabı: Mahkemenin belirleyeceği bir bankaya para yatacaktır.

Çabanız için yürekten tebrik ediyorum.

Saygılarımla