Mesajı Okuyun
Old 18-12-2007, 16:44   #2
oguzhand0

Alıntı:
Yazan erkanaga
Üniversite öğrencileri arasında popularitesi gittikçe artan bir program.Herkesin bu program hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünerekten,ayrıntıya girmeden program hakkında ne düşündüğünüzü öğrenmek istiyorum.

Şahsi görüşüm,program ilk bakışta çok cazip gözüküyor ama işin detayına girince insan tereddütlere kapılıyor.Yeni insanlar, farklı bir ortam, değişik bir kültür yani insan neyle karşılacağını bilmiyor.Bunlara rağmen katınılması gereken bir program olduğunu düşünüyorum gerçi ingilizcenize ne kadar katkısı olacağı tartışılabilir ama eğlenceli gözüküyor.
Programa daha önce katılmış,tecrübeli arkadaşlar varsa onların da deneyimlerini bizimle paylaşmasını temenni ediyorum.
2006 yılında iki arkadaşım gitmişti. Biri Colorado, diğeri ise tam hatırlamıyorum ama Ohio(Böyle yazılıyor değil mi )'ya gitmişti. Gidilen yerde de genelde Türkler de oluyor ve onlarla Türkçe konuşuyorunuz. Ancak muhtemelen hizmet sektöründe(garsonluk, temizlikçilik vs) müşterilerle ve patronla İngilizce konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Doğal olarak da İngilizceniz gelişiyor. Kısaca İngilizce öğrenme amacından ziyade hafiftan yazı dolu olarak geçirme ve hafiftan de para kazanma amacı taşımakta Work&Travel. Amaç sadece dil geliştirmek ise ben (duyumlarıma göre) Work&Travel yerine İngilitere'de ki dil kurslarını tavsiye ederim. Ancak dilinizi geliştirmekle birlikte eğlenmek başka ülkedeki insanlarla(Ruslar, Çinliler, Japonlar, Azeriler, vs.) tanışmak isterseniz Work&Travel birebirdir.

Çalışma şartlarına gelince de; Colorado'da ki arkadaşım çok rahat olduğunu ve eğlendiğini söylüyordu. Ancak Ohio'da ki arkadaşım programın 2. haftasında Türkiye'ye geri dönmüştü. Bir nevi erken kayıtta seçim şansınızı yükseltemektedir.

Bana sorarsanız; ben gitmem. hem ülkemden, ailemden o kadar uzak kalmak istemem, hem de bireysel gelişimime katkısının sınırlı olduğunu düşünürüm. Onun yerinde yazın bir avukatın yanında çalışır, "toz yutarım" daha iyi (: